Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Estónsko vydalo do USA ruského pašeráka zbraní, ktoré mohli byť použité pri vývoji vojenských technológií

Štyridsaťosemročný Vadim údajne konal pod vedením ruských spravodajských služieb.

14.7.2023 (SITA.sk) – Estónsko vydalo do Spojených štátov ruského občana, ktorý je obvinený z pašovania vojenskej techniky a munície z USA do Ruska. Na oficiálnom webe o tom informuje americké ministerstvo spravodlivosti.

Väzby na ruskú bezpečnostnú službu

Štyridsaťosemročný Vadim Konoščenok s údajnými väzbami na ruskú Federálnu bezpečnostnú službu (FSB) bol zatknutý v Estónsku na základe predbežného zatykača vydaného v Spojených štátoch.

Z Estónska do USA ho vydali vo štvrtok. Už v piatok sa mal Rus postaviť pred federálneho sudcu v Brooklyne pre sprisahanie a ďalšie obvinenia súvisiace s globálnou sieťou obstarávania a praním špinavých peňazí v mene ruskej vlády.

Súčiastky na vývoj vojenských technológií

Konoščenok údajne poskytol Rusku pokročilé Američanmi vyvinuté technológie a muníciu. Spolu s ďalšími osobami bol súčasťou „komplexného nadnárodného zločineckého plánu pod vedením ruských spravodajských služieb“.

Tieto osoby podľa amerického ministerstva spravodlivosti nezákonne nakupovali a vyvážali elektronické súčiastky, z ktorých niektoré by mohli byť použité pri vývoji jadrových a hypersonických zbraní, kvantových počítačov a iných vojenských technológií.

Viac k témam: Pašovanie zbraní, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničie, Zbrane
Zdroj: SITA.sk – Estónsko vydalo do USA ruského pašeráka zbraní, ktoré mohli byť použité pri vývoji vojenských technológií © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií