fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Europarlament vyzval na zastavenie zlého zaobchádzania s Lukašenkovým protikandidátom, aj na prepustenie politických väzňov

Lukašenkovo zvolenie na šieste funkčné obdobie viedlo k masovým protestom, ktoré sa konali niekoľko mesiacov.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.5.2023 (SITA.sk) – Európsky parlament vyzval bieloruské úrady, aby zastavili zlé zaobchádzanie s Viktarom Babarykom, ktorý kandidoval proti Alexandrovi Lukašenkovi v kontroverzných prezidentských voľbách v roku 2020. Europoslanci zároveň žiadajú, aby ho prepustili spoločne s ďalšími politickými väzňami.

Post prezidenta

Babaryka bol v roku 2021 odsúdený na 14 rokov väzenia po obvineniach, ktoré odmietol ako politický trest za to, že sa uchádzal o post prezidenta v spomenutých voľbách v roku 2020.

Európski zákonodarcovia ostro odsúdili „neľudské zaobchádzanie s politickými väzňami a ich rodinnými príslušníkmi“ v Bielorusku. Európsky parlament uviedol, že Babaryku v apríli hospitalizovali so známkami po bitke, pričom ho museli operovať. Stúpenci Babaryku uviedli, že úrady nezverejnili žiadne informácie o jeho stave a jeho právnikovi zakázali návštevu.

Masové protesty

Babaryka chcel kandidovať proti Lukašenkovi, no dva mesiace pred voľbami ho zadržali. V tom čase bol považovaný za hlavného vyzývateľa súčasného samozvaného prezidenta. Súd ho uznal vinným z brania úplatkov a prania špinavých peňazí.

Lukašenkovo zvolenie na šieste funkčné obdobie viedlo k masovým protestom, ktoré sa konali niekoľko mesiacov. Najväčšia demonštrácia prilákala zhruba 200-tisíc ľudí. Opozícia i demokratický Západ výsledok volieb považuje za zmanipulovaný. Bezpečnostné zložky proti účastníkom demonštrácií nasadili hrubú silu a viac ako 35-tisíc ľudí zadržali. Vo väzení sa nachádza aj väčšina opozičných lídrov, niektorí z nich opustili krajinu.

Prečítajte si tiež:
Ruská armáda musí čeliť súdu za vojnové zločiny na Ukrajine, povedal Zelenskyj Bezpečnostnej rade OSN

Viac k témam: Bieloruský prezident, Prezidentský kandidát
Zdroj: SITA.sk – Europarlament vyzval na zastavenie zlého zaobchádzania s Lukašenkovým protikandidátom, aj na prepustenie politických väzňov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií