Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Europoslanci vidia medzery v sankciách voči Rusku, Úniu žiadajú o posilnenie dozoru a uplatnenie pravidiel

Európska únia je naďalej jedným z najväčších odberateľov fosílnych palív z Ruska.

9.11.2023 (SITA.sk) – Poslanci Európskeho parlamentu chcú väčší dohľad na úrovni Európskej únie (EÚ) a lepšie úsilie o obmedzenie schopnosti Ruska obchádzať sankcie.

Strategické oslabenie Ruska

Ako europarlament vo štvrtok uviedol prostredníctvom tlačovej správy, zákonodarcovia vyjadrili znepokojenie nad existujúcimi medzerami v sankčnom režime EÚ voči Rusku.

„Hoci poslanci zdôrazňujú bezprecedentnú povahu reštriktívnych opatrení EÚ, sú znepokojení nedostatkom riadneho presadzovania a snahami podkopať úsilie o strategické oslabenie ruskej hospodárskej a priemyselnej základne a brzdenie schopnosti krajiny viesť vojnu,“ uvádza sa v správe.

V uznesení, ktoré poukazuje na schopnosť Ruska obchádzať opatrenia, ako je cenový strop pre ropné sankcie zavedené členskými štátmi EÚ a tzv. koalíciu cenových stropov (Cen Cap Coalition), sa tiež konštatuje, že dovoz ruských ropných produktov z krajín ako je India do EÚ prudko vzrástol, čo v podstate vytvára cestu zadných dverí pre ruskú ropu do EÚ.

Pokračujúci obchod s tovarom

„Poslanci tiež zdôrazňujú, ako kriticky dôležité komponenty stále nachádzajú cestu do Ruska cez krajiny ako Čína, Turecko, Spojené arabské emiráty, Kazachstan, Kirgizsko a Srbsko. Vyjadrili hlboké znepokojenie nad pokračujúcim obchodom s tovarom kritickým pre vojnové úsilie medzi členskými štátmi EÚ a Moskvou a nad správami o tom, že krajiny ako Azerbajdžan vyvážajú ruský plyn do EÚ,“ dodáva Európsky parlament.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Európska únia je naďalej jedným z najväčších odberateľov fosílnych palív z Ruska, a to z dôvodu pokračujúceho dovozu plynu cez plynovody a skvapalneného zemného plynu, ako aj rôznych výnimiek zo zákazu dovozu ropy a ropných produktov.

Poslanci vyzývajú EÚ a jej členské štáty, aby posilnili a centralizovali dohľad nad uplatňovaním sankcií na úrovni EÚ a vytvorili mechanizmus na predchádzanie obchádzaniu a monitorovanie.

Sankcie na vývoz ruskej ropy

Vyzývajú tiež EÚ, aby posilnila koordináciu pri presadzovaní existujúcich sankcií na vývoz ruskej ropy, riadne zatvorila trh EÚ pre fosílne palivá pôvodom z Ruska a uvalila sankcie na všetky hlavné ruské ropné spoločnosti, Gazprombanku, ich dcérske spoločnosti, predstavenstvá a manažment.

Okrem toho poslanci chcú, aby Európska komisia a členské štáty EÚ rozšírili sankcie tak, aby zahŕňali úplný zákaz uvádzania na trh a rezania diamantov ruského pôvodu alebo opätovne vyvážaných Ruskom do EÚ.

EÚ by tiež mala preskúmať právne možnosti umožňujúce konfiškáciu zmrazeného ruského majetku a jeho použitie na obnovu Ukrajiny.

Viac k témam: Sankcie proti Rusku
Zdroj: SITA.sk – Europoslanci vidia medzery v sankciách voči Rusku, Úniu žiadajú o posilnenie dozoru a uplatnenie pravidiel © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií