Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Europoslanci žiadajú vydanie zatykača na Lukašenka, je taktiež zodpovedný za škody a zločiny na Ukrajine

Európski zákonodarcovia okrem toho vyzvali EÚ, aby vypracovala stratégiu na zachovanie nezávislosti Bieloruska a uľahčenie jeho prechodu k demokracii.

18.7.2023 (SITA.sk) – Poslanci Európskeho parlamentu naliehajú na Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, aby zvážil vydanie zatykača na samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informuje o tom web eurointegration.com.ua s odvolaním sa na tlačovú službu europarlamentu.

Zodpovednosť za zločiny

Zákonodarcovia uvádzajú, že Bielorusko je zodpovedné za spôsobené škody a zločiny spáchané na Ukrajine, a to vrátane úlohy bieloruského režimu pri nezákonných deportáciách ukrajinských detí.

Správa vyzýva inštitúcie EÚ a členské štáty, aby podnikli všetky potrebné kroky na medzinárodnej úrovni s cieľom umožniť trestné stíhanie tých bieloruských politických a vojenských vodcov, ktorí sú zodpovední za zločiny proti ľudskosti a genocídu.

Zachovanie nezávislosti Bieloruska

Zákonodarcovia zdôraznili, že ICC už v marci vydal zatykač na ruského vodcu Vladimira Putina a komisárku pre práva detí pri úrade ruského prezidenta Mariu Ľvovú-Belovú, a vyzvali ICC, aby zvážil podobný zatykač na Lukašenka.

Európski zákonodarcovia okrem toho vyzvali EÚ, aby vypracovala stratégiu na zachovanie nezávislosti Bieloruska a uľahčenie jeho prechodu k demokracii.

Viac k témam: bieloruský diktátor, rusko-ukrajinský konflikt, Zatykač
Zdroj: SITA.sk – Europoslanci žiadajú vydanie zatykača na Lukašenka, je taktiež zodpovedný za škody a zločiny na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií