fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Europoslanci žiadajú vyšetrovanie Orbánovho eurokomisára pre rozšírenie Únie

Poslanci podozrievajú Olivéra Várhelyiho, že príliš zvýhodňuje proruského prezidenta Srbska a znepokojuje ich aj jeho postoj k separatisticky zmýšľajúcemu vodcovi bosnianskych Srbov.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.1.2023 (Webnoviny.sk) – Poslanci Európskeho parlamentu v stredu vyzvali na vyšetrovanie eurokomisára Olivéra Várhelyiho pre obavy, že by mohol prejavovať prílišné zvýhodňovanie srbského proruského prezidenta.

Várhelyi, spojenec maďarského premiéra Viktora Orbána, je komisár pre rozšírenie Európskej únie (EÚ) a susedskú politiku a jeho agenda zahŕňa dohľad nad prístupovými rokovaniami krajín do Únie.

Europoslanci, ktorí v stredu preložili v tejto veci správu, chcú, aby Európska komisia začala „nezávislé a nestranné vyšetrovanie toho, či správanie a politika podporované“ Várhelyim sú v rozpore s jej kódexom správania a jeho záväzkami vyplývajúcimi zo Zmluvy o EÚ.

Vučić kritizuje sankcie proti Rusku

Srbsko sa formálne usiluje o členstvo v EÚ. Komisia v decembri 2021 prekvapila otvorením rozhovorov o členstve s Belehradom o sérii politických otázok, a to aj napriek nevyriešenému napätiu Srbska s jeho bývalou provinciou Kosovom. Belehrad pritom opakovane ignoruje výzvy na to, aby zosúladilo jeho zahraničnú politiku s politikou bloku, vrátane sankcií.

Srbský prezident Aleksandar Vučić napríklad tento mesiac skritizoval požiadavky Únie o sankcie voči Rusku pre jeho vojnu na Ukrajine a označil ich za brutálny zásah do vnútorných záležitostí Srbska. Európske sankcie kritizuje aj Orbán, podľa ktorého škodia maďarskému hospodárstvu.

Prečítajte si tiež:
Prezident Zelenskyj oznámil, že Ukrajina žiada o urýchlené členstvo v NATO

Orbánov komisár, kamarát autokratov

Europoslancov tiež znepokojuje Várhelyiho postoj k separatisticky zmýšľajúcemu bosnianskosrbskému vodcovi Miloradovi Dodikovi.

Úlohou Komisie je chrániť územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny, podporovať demokraciu v Srbsku a zabezpečiť mier a stabilitu v Čiernej Hore a Kosove. Nie naopak,“ vyhlásil holandský poslanec Thijs Reuten, ktorý sa podieľal na tvorbe zmienenej správy.

Podpora nacionalistických a separatistických postojov Dodika by bola nielen v rozpore s Kódexom správania členov Európskej komisie, ale aj zahrávaním sa s ohňom. Pretrvávajúce správy o Orbánovom komisárovi, ktorý sa priatelí s autokratmi, aby podkopal demokraciu, si vyžadujú okamžité opatrenia,“ dodal.

Viac k témam: Europoslanci, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Europoslanci žiadajú vyšetrovanie Orbánovho eurokomisára pre rozšírenie Únie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií