fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Európska komisia navrhla pozastavenie ciel a kvót pri importe z Ukrajiny o ďalší rok, podľa EÚ ide o neoblomnú podporu

„Ide o pokračovanie neoblomnej podpory ukrajinskej ekonomike zo strany EÚ a pomoc pri zmierňovaní náročnej situácie, ktorej čelia ukrajinskí výrobcovia a exportéri v dôsledku nevyprovokovanej a neodôvodnenej ruskej agresie,” uviedla EK.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.2.2023 (SITA.sk) – Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla predĺženie pozastavenia uplatňovania dovozných ciel a kvót pri importe z Ukrajiny na trh Európskej únie o ďalší rok. Dočasné zrušenie ciel a kvót je známe ako Autonómne obchodné opatrenia (ATMs).

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ide o pokračovanie neoblomnej podpory ukrajinskej ekonomike zo strany EÚ a pomoc pri zmierňovaní náročnej situácie, ktorej čelia ukrajinskí výrobcovia a exportéri v dôsledku nevyprovokovanej a neodôvodnenej ruskej agresie,” uviedla EK na svojej internetovej stránke.

Hlavným cieľom týchto krokov je podpora Ukrajine, ale opatrenia zohľadňujú aj obavy niektorých odvetví EÚ. Vzhľadom na významný rast importu časti poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny v roku 2022 obnovené ATMs obsahujú aj mechanizmus na ochranu trhu Únie, ak to bude nutné.

ATMs, ktoré sú v platnosti od 4. júna 2022, mali pozitívny vplyv na obchod Ukrajiny s EÚ. Zabezpečili, že obchodné toky z Ukrajiny do EÚ zostali vlani pozoruhodne stabilné napriek narušeniam spôsobeným vojnou a v protiklade voči všeobecnému trendu silného poklesu celkového obchodu Ukrajiny.

Prečítajte si tiež:
Samosprávy sa vo verejných súťažiach zlepšujú, štát zaostáva. Argument, že musí nakupovať narýchlo podľa Petkovej neobstojí

Viac k témam: Colné poplatky, Import, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská ekonomika
Zdroj: SITA.sk – Európska komisia navrhla pozastavenie ciel a kvót pri importe z Ukrajiny o ďalší rok, podľa EÚ ide o neoblomnú podporu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií