Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Európska komisia odporúča Slovensku obmedziť právomoci generálneho prokurátora, jeho rozhodnutia vzbudzujú obavy

Účelom opatrenia by mali byť úspešnejšie výsledky v prípadoch korupcie vysoko postavených osôb.

6.7.2023 (SITA.sk) – Správa Európskej komisie o stave právneho štátu odporúča Slovensku obmedziť právomoc generálneho prokurátora rušiť rozhodnutia jeho podriadených. Ako sa uvádza v dokumente, účelom tohto opatrenia by mali byť úspešnejšie výsledky vyšetrovacích orgánov v prípadoch korupcie vysoko postavených osôb. Správa tiež odporúča napríklad zlepšiť koordináciu rôznych zložiek presadzujúcich zákon a zabezpečiť objektívnosť ich rozhodovania.

Ochrana sudcov

V oblasti záruk ochrany sudcov pred možným stíhaním pre skutok „ohýbania práva“ v súvislosti s ich rozhodnutiami nenastal žiaden pokrok,“ konštatuje správa.

Zároveň uvádza, že slovenský súdny systém naďalej čelí výzvam, pokiaľ ide o efektivitu správneho súdnictva. V rámci odporúčaní komisia navrhuje Slovensku okrem ochrany sudcov zvýšiť aj úroveň ochrany členov súdnej rady, špeciálne tých, ktorí neboli zvolení sudcami, pred ich odvolaním.

Boj proti korupcii

Podľa dokumentu Slovensko zatiaľ nepodniklo potrebné kroky k regulácii lobingu. Na druhej strane prijalo určité opatrenia, pokiaľ ide o problematiku konfliktu záujmov a majetkových priznaní.

Snahy o boj proti korupcii vysoko postavených osôb pokračovali, pričom viacero vrcholových funkcionárov bolo obvinených v úplatkárskych kauzách,“ konštatuje správa. Rozhodnutia generálneho prokurátora o zrušení obvinení v niektorých prípadoch podľa materiálu však vzbudzujú obavy.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Korupcia, Lobing, Právny štát, Správa Európskej komisie, Súdnictvo
Zdroj: SITA.sk – Európska komisia odporúča Slovensku obmedziť právomoci generálneho prokurátora, jeho rozhodnutia vzbudzujú obavy © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií