Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Európska únia a NATO odsúdili ruské kybernetické útoky proti Nemecku a Česku, ide o zlomyseľnú kampaň

Toto správanie je podľa Rady EÚ v rozpore s normami OSN.

3.5.2024 (SITA.sk) – Európska únia (EÚ) a Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) odsúdili ruskú „zlomyseľnú kybernetickú kampaň“ proti Nemecku a Česku.

Správanie v rozpore s normami OSN

Informuje o tom web Kyiv Independent, ktorý pripomína, že Nemecko v piatok obvinilo Ruskom podporovanú hackerskú skupinu APT28 z vlaňajšieho kyberútoku na členov Sociálnodemokratickej strany Nemecka a Česko obvinilo tú istú skupinu z útokov na nešpecifikované inštitúcie.

Rada EÚ vo vyhlásení uviedla, že hackerská kampaň „ukazuje neustály model nezodpovedného správania Ruska v kybernetickom priestore, pričom sa zameriava na demokratické inštitúcie, vládne subjekty a poskytovateľov kritickej infraštruktúry v celej Európskej únii a mimo nej“. Toto správanie je podľa nej v rozpore s normami OSN.

Podkopanie slobodnej spoločnosti

NATO vyjadrilo obavy, že spomenutá skupina útočila „na iné národné vládne subjekty, prevádzkovateľov kritickej infraštruktúry a ďalšie subjekty v celej aliancii, vrátane Litvy, Poľska, Slovenska a Švédska“.

Dôrazne odsudzujeme škodlivé kybernetické aktivity, ktorých cieľom je podkopať naše demokratické inštitúcie, národnú bezpečnosť a slobodnú spoločnosť,“ uviedla tiež aliancia vo vyhlásení.

Viac k témam: Hackeri, Kybernetický útok
Zdroj: SITA.sk – Európska únia a NATO odsúdili ruské kybernetické útoky proti Nemecku a Česku, ide o zlomyseľnú kampaň © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií