fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Európska únia ide radikálne zasiahnuť voči firmám a krajinám, ktoré pomáhajú Rusku obchádzať sankcie

Návrh z dielne Európskej komisie zaslali členským štátom a očakáva sa, že o ňom budú ďalej diskutovať veľvyslanci na stredajšom stretnutí.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.5.2023 (SITA.sk) – Európska únia (EÚ) pripravuje ďalší balík sankcií voči Rusku, ktorý sa zameria na spoločnosti a krajiny, o ktorých sa predpokladá, že pomáhajú Kremľu obchádzať rozsiahle sankcie, ktoré Únia uvalila na Moskvu po vypuknutí vojny na Ukrajine. Referuje o tom web euronews.com.

Mimoriadne zložitá situácia

Bude si to vyžadovať uplatnenie extrateritoriality, spornej právnej zásady, ktorá môže EÚ umožniť sankcionovať subjekty, ktoré nespadajú do jej jurisdikcie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tento radikálny krok je poháňaný naliehavou potrebou zlepšiť presadzovanie a zakročiť proti obchádzaniu, čo je mimoriadne zložitá úloha po desiatich kolách sankcií, ktoré pokrývajú bezprecedentnú škálu ekonomických sektorov a produktov, ako sú mikročipy, nákladné autá, bankovky, chemikálie či luxusné kabelky.

Implementácia sankcií

Návrh z dielne Európskej komisie zaslali v piatok členským štátom a očakáva sa, že o ňom budú ďalej diskutovať veľvyslanci na stredajšom stretnutí.

„Tento balík sa zameriava na implementáciu sankcií, ich účinnosť a spôsob, ako zabrániť ich obchádzaniu, ako aj na tovar, na ktorý sa vzťahuje zákaz vývozu do Ruska, a má zabrániť tomu tomu, aby sa tento tovar dostal do Ruska a jeho vojensko-priemyselného komplexu,“ povedal hovorca Európskej komisie, ktorý potvrdil správy z médií.

Prečítajte si tiež:
Ukrajina svojou efektívnou protiofenzívou dokázala, že je schopná okupovať svoje územia

Brusel je čoraz viac znepokojený výrazným nárastom exportu tovarov vyrobených v EÚ do krajín južného Kaukazu a stredoázijských štátov, ktoré sú podozrivé z toho, že ich ďalej posúvajú do Ruska. Sledovaný je aj export EÚ do Číny a Iránu, ako aj obchodné výmeny s Tureckom.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie, Sankcie proti Rusku
Zdroj: SITA.sk – Európska únia ide radikálne zasiahnuť voči firmám a krajinám, ktoré pomáhajú Rusku obchádzať sankcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií