fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Európska únia schválila ďalšie sankcie proti Rusku, podľa Macrona sú efektívne

Česká republika, ktorá má rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, informovala, že balík v piatok potvrdia písomnou procedúrou.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.12.2022 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) vo štvrtok schválila ďalší balík sankcií proti Rusku v súvislosti s jeho vojnou na Ukrajine. Balík, ktorého detaily zatiaľ nezverejnili, schválili po dňoch rokovaní počas stretnutia veľvyslancov 27 členských štátov v Bruseli, zatiaľ čo sa vo štvrtok neďaleko konal aj samit lídrov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Česká republika, ktorá má rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, informovala, že balík v piatok potvrdia písomnou procedúrou. Pred zverejnením podrobností v právnych záznamoch bloku sa pritom neočakávajú žiadne problémy na poslednú chvíľu.

Sankcie sú efektívne

Vieme, že sú tieto sankcie efektívne,“ vyjadril sa francúzsky prezident Emmanuel Macron s tým, že trestné opatrenia proti Rusku by mala dopĺňať finančná, vojenská a humanitárna pomoc Ukrajine.

Európska komisia minulý týždeň navrhla v rámci ďalšieho kola sankcií zaviesť cestovné zákazy a zmrazenie majetku pre takmer 200 ďalších ruských predstaviteľov a armádnych dôstojníkov. Nie je však jasné, či tieto návrhy v rámci rokovaní medzi členskými štátmi zmenili.

Koho sa dotknú?

Cieľom odporúčaných sankcií mali byť ministri, zákonodarcovia, regionálni gubernátori a politické strany. Komisia chcela zasiahnuť aj ruský obranný priemysel a ďalšie ruské banky a zaviesť kontroly exportu a obmedzenia na produkty ako chemické látky, nervové látky, elektroniku a komponenty pre informačné technológie, ktoré je možné použiť v ozbrojených silách.

Prečítajte si tiež:
Sú bezkonkurenčné a je takmer nemožné ich zostreliť počas letu, chváli Šojgu strely Kinžal

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen tiež navrhla „zakázať priamy vývoz motorov pre drony do Ruska a export do akejkoľvek tretej krajiny, ako je Irán, ktorá by mohla dodávať drony do Ruska“.

Obmedzenie ďalších ruských sektorov

Okrem toho Komisia odporučila, aby členské štáty podnikli kroky proti ruskému energetickému a ťažobnému sektoru, vrátane zákazu nových ťažobných investícií, a tiež, aby z európskeho vysielacieho priestoru odstránili ďalšie ruské televízne stanice.

Ďalej zvyšujeme tlak na ruské vedenie,“ vyjadril sa nemecký kancelár Olaf Scholz.

Viac k témam: Cestovný zákaz, Finančná pomoc, Humanitárna pomoc, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie, vojenská pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia schválila ďalšie sankcie proti Rusku, podľa Macrona sú efektívne © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií