Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Európsky prieskum ukázal, čo môže pomôcť pri potláčaní škodlivého správania ľudí. Ako hlasovali Slováci?

Prieskum agentúry Povaddo pre spoločnosť Philip Morris International sa uskutočnil na vzorke viac ako 13-tisíc dospelých obyvateľov EÚ, vrátane tisícky Slovákov.

5.12.2022 (Webnoviny.sk) – Obyvatelia vnímajú nelegálny obchod s tabakovými a ďalšími nikotínovými výrobkami ako hrozbu pre verejné zdravie i bezpečnosť. Neuvedomujú si však skutočný rozsah tohto negatívneho fenoménu a jeho dopady na rozpočty členských krajín.

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry Povaddo pre spoločnosť Philip Morris International, ktorý sa uskutočnil na vzorke viac ako 13-tisíc dospelých obyvateľov EÚ, vrátane tisícky Slovákov.

Miliardové straty ročne

Len 14 % Európanov, ktorí sa zúčastnili na prieskume vedelo, že nezákonný trh s tabakom stojí členské štáty EÚ na stratených daňových príjmoch približne 10 miliárd eur ročne. Napriek tomu viac ako 65 % respondentov označilo nelegálny tabak za problém celej EÚ.

Až 67 % sa zároveň vyjadrilo, že rastúci nezákonný trh odrádza mnohých fajčiarov od toho, aby prestali fajčiť úplne alebo prešli na menej rizikové alternatívy cigariet. Tento názor v prieskume podporilo aj 60 % respondentov zo Slovenska.

Zvýšenie daní nemusí byť riešením

Prevažná väčšina Európanov podľa výsledkov prieskumu podporuje pragmatický a citlivý prístup k zdaňovaniu tabakových výrobkov založený na vedeckých dôkazoch o miere rizikovosti jednotlivých výrobkov.

V priemere až 83 % respondentov uviedlo, že extrémne zvýšenie daní môže viesť k nárastu nezákonného predaja tabaku, pretože fajčiari sa v takom prípade začnú obhliadať po lacnejších možnostiach nákupu. V úplne rovnakej miere svoju cenovú citlivosť prejavila aj tisícka náhodne vybraných Slovákov.

V priemere 69 % oslovených Európanov, vrátane 62 % respondentov zo Slovenska sa zároveň prikláňa k názoru, že dospelí fajčiari – ktorí prejavia záujem – by mohli byť motivovaní k prechodu na vedecky podložené menej rizikové alternatívy, tým, že budú zdaňované na úrovni nižšej v porovnaní s cigaretami, no stále dostatočne vysokej na to, aby odradili mládež alebo nefajčiarov od ich používania.

Európania dôverujú vede

Sedem z desiatich oslovených Európanov, ako i 64 % oslovených Slovákov si totiž myslí, že veda, inovácie a technologický pokrok zohrávajú úlohu pri znižovaní miery fajčenia.

Dve tretiny oslovených podporilo názor, že prístup k regulácii a zdaňovaniu založený na vedeckých poznatkoch môže podporiť príklon obyvateľov únie k menej škodlivému správaniu, čo platí nielen pre oblasť fajčenia, ale tiež stravovania, či konzumácie alkoholu.

Existuje priestor na zlepšenie

Na príklade viacerých členských krajín, ktoré zaviedli podobné prístupy v energetike, automobilizme, či v oblasti regulácie alkoholu, vidíme, že aj v prípade dospelých fajčiarov existuje priestor na zlepšenie. Pragmatická politika má moc zlepšiť životy ľudí, podnietiť priemysel k prínosným inováciám a podporiť spravodlivý prístup k technologickému pokroku pre všetkých, a to zvlášť v dobe ekonomickej nestability,“ povedal Grégoire Verdeaux, senior viceprezident pre vonkajšie vzťahy PMI.

Európania v prieskume tiež prevažnou väčšinou podporili názor, že okrem snahy o úplné ukončenie rizikového správania by EÚ mala uprednostňovať aj politiky, ktoré sa snažia zlepšiť životy tých, ktorí naďalej fajčia cigarety, nezodpovedne pijú alebo užívajú drogy, uviedlo v prieskume 61 % Európanov.

Prieskum sa konal v období 10. – 15. novembra 2022 a zúčastnilo sa v ňom spolu 13 630 respondentov starších ako 18 rokov z 13 členských krajín EÚ (Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Francúzsko, Grécko, Taliansko, Litva, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko).

Viac k témam: Alkohol, Drogy, Nelegálny obchod, Prieskum, Tabakové výrobky, Životná úroveň
Zdroj: Webnoviny.sk – Európsky prieskum ukázal, čo môže pomôcť pri potláčaní škodlivého správania ľudí. Ako hlasovali Slováci? © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií