Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Príbeh, z ktorého stále mrazí: dvojičky Eva a Miriam prežili Mengeleho experimenty. Jedna z nich je stále nažive

Počas druhej svetovej vojny sa udiali v koncentračných táboroch hrôzy, ktoré dodnes vyvolávajú zimomriavky.

Azda najväčšie zverstvá na ľuďoch sa páchali v poľskom Osvienčime, kde pôsobil i lekár Jozef Mengele, ktorý je známy tým, že ho fascinovali dvojčatá a vykonával na nich množstvo experimentov.

Tieto experimenty na vlastnej koži v koncentračnom tábore zažilo dovedna asi 1 500 dvojčiat vrátane sestier Evy a Miriam Mozesových. Tie prežili zvrátené pokusy šialeného nacistického lekára. Jedna zo sestier, Eva, dodnes žije a stále spomína na hrôzy, ktoré počas druhej svetovej vojny prežili nielen ona, jej sestra a rodina, ale aj milióny nevinných ľudí.

Dear friends, today 1-27-18 is the 73rd anniversary of my and Miriam's liberation from Auschwitz. In honor of that day, I wanted to share this message with you.

Zveřejnil(a) Eva Mozes Kor dne Sobota 27. ledna 2018

Dvojčatá odvliekli do samostatnej časti

V súčasnosti 85-ročná Eva Mozes Kor je žena, ktorá si vo svojom živote prešla skutočným peklom. Eva sa spolu so svojím dvojčaťom Miriam narodili do židovskej rodiny žijúcej v Rumunsku. Ich rodičia mali okrem nich ešte dve staršie dcéry, Edit a Aliz.

V máji roku 1944 bola celá rodina deportovaná z ich domova do koncentračného tábora v Osvienčime. Prevážali ich 4 dni v preplnenom vlaku, ktorý predtým slúžil na prepravu dobytka. Keď dorazili, dozorca sa pri vstupe opýtal Evinej matky, či sú jej dcéry dvojčatá. Po jej kladnej odpovedi boli obe dievčatá vytrhnuté z matkinho náručia a odvlečené do samostatnej časti, v ktorej boli iba dvojičky. To bol moment, kedy Eva a Miriam naposledy videli svojich rodičov a sestry.

Vstup do koncentračného tábora v Osvienčime. Zdroj: Wikipedia

V časti, do ktorej umiestňovali dvojičky, sa veľmi rád pohyboval najkrutejší nacistický lekár Jozef Mengele, ktorý je známy tým, že ho fascinovali dvojčatá. Vykonával na nich najrôznejšie zvrátené experimenty. V Osvienčime bolo asi 1 500 dvojičiek, z nich dokopy prežilo okolo tristo.

Jozef Mengele. Zdroj: Wikipedia

Kvôli jeho chorým experimentom zahynulo desiatky tisíc ľudí. Svojimi pokusmi sa pokúšal prísť na to, ako zvýšiť pôrodnosť žien, ktoré chcel potom aplikovať na árijských ženách. Okrem toho chcel zistiť i to, ako rôzne choroby pôsobia na ľudský organizmus.

Eva je presvedčená o tom, že zo zlomyseľnosti a krutosti ešte nič dobré nevzišlo.

Za týmto účelom do ľudí vstrekoval najrôznejšie smrtiace vírusy do jedného z dvojčiat a postupne porovnával výsledky s jeho zdravým súrodencom. Neváhal ani injekčne aplikovať do očí rôzne chemikálie, ktorými chcel dosiahnuť zmenu farby očí. A dokonca sa pokúšal umelo vytvárať siamské dvojčatá.

Povedal, že jej ostávajú 2 týždne života. Žije dodnes

Mengeleho pokusom boli podrobené i Eva a Miriam. Eva dodnes spomína na to, ako ju oddelili od sestry a odvliekli do laboratória, kde jej vzali mnoho krvi z ľavej ruky a do pravej jej vpichli niekoľko injekcií s rôznymi látkami. Následne sa u Evy objavili vysoké teploty, opuchli jej končatiny a jej telo bolo pokryté červenými fľakmi. Vtedy jej Mengele povedal, že jej ostávajú 2 týždne života. Zázrakom sa jej ale podarilo prežiť a bola opäť umiestnená do budovy, kde bola i jej sestra.

Eva a Miriam počas oslobodenia Osvienčimu 27. januára 1945. Zdroj: facebook.com/CANDLES

27. januára 1945 ktosi vtrhol do tejto budovy a kričal: „Sme slobodní!“ Natešené dievčatá vybehli von a videli mužov v bielych plášťoch, ktorí boli vojakmi Červenej armády v prestrojení. Tí ich vyslobodili a rozdávali im čokolády a sušienky. Z tábora sa Eva a Miriam dostali ako 11-ročné. Následne ich dostali do opatery mníšky. Tie im podľa Eviných spomienok dávali mnoho hračiek, no ony sa s nimi hrať nedokázali. Koncentračný tábor ich totiž poznačil navždy.

Eva a Miriam
Eva (vpravo) a jej dvojča Miriam (vľavo) v roku 1949. Zdroj: facebook.com/CANDLES

Ako 16-ročné sa vrátili do Rumunska, do dediny, kde pred vojnou žili. Ich dom bol ale prázdny a zničený. Eva hovorí, že ten deň bol najsmutnejším v jej živote, pretože dúfala, že niekto z jej rodiny nacistické hrôzy prežil a vrátil sa domov. V roku 1950 dostali sestry povolenie vycestovať do Izraela, kde sa usadili v meste Haifa a slúžili tam v armáde.

Eva a Miriam
Eva a Miriam na slobode. Zdroj: candlesholocaustmuseum.org

Napísala knihy aj hrala v dokumentárnych filmoch

O desať rokov neskôr, v roku 1960, sa Eva vydala za Američana Michaela Kora, ktorý taktiež prežil holokaust. Pár sa presťahoval do USA a mali spolu dve deti, Alexa a Rinu. Eva sa v Spojených štátoch začala živiť ako realitná maklérka.

Eva so svojím synom Alexom v roku 2019. Zdroj: twitter.com/Alex Kor

Miriam po zbytok života trápili zdravotné problémy s obličkami. Tie spôsobili, samozrejme, pokusy, ktorými si ako dieťa prešla v Osvienčime. Eva jej síce darovala obličku, no Miriam umrela vo veku 59 rokov – v roku 1993. Dva roky po sestrinej smrti založila Eva múzeum venované histórii nacistických experimentov na deťoch.

Eva Mozes Kor počas prednášky v roku 2019. Zdroj: facebook.com/Eva Mozes Kor

Dodnes Eva aktívne zvyšuje povedomie o hrôzach, ktoré sa počas druhej svetovej vojny diali v koncentračných táboroch. Chodí na rôzne prednášky, napísala dve autobiografické knihy a taktiež účinkovala v niekoľkých dokumentárnych filmoch, ktoré boli zamerané na túto tému.

Eva Mozes Kor
Eva ukazuje svoje číslo z koncentračného tábora: A-7063. Zdroj: facebook.com/CANDLES

Keď láska víťazí nad hnevom

V apríli 2015 vycestovala do Nemecka, kde mala svedčiť počas súdneho procesu s bývalým nacistom Oskarom Gröningom. Počas súdu k nemu Eva prišla a objala ho. Tvrdí, že skutočnou mocou je odpustenie. Práve odpustenie ju podľa jej slov posilnilo, pomohlo spracovať všetky strašné spomienky a oslobodiť sa tak od tragickej minulosti.

Eva Mozes Kor a Oskar Gröning v roku 2015. Zdroj: facebook.com/Eva Mozes Kor

Vzhľadom na povahu a rozsah nacistických zločinov vyvolalo Evino správanie rôzne reakcie. Tým, ktorý jej správanie kritizovali, ale odkazuje, že je presvedčená o tom, že zo zlomyseľnosti a krutosti ešte nič dobré nevzišlo. To je aj dôvod, prečo u nej vždy víťazí láska nad hnevom.

Dokumentárne filmy, v ktorých môžete Evu vidieť:

Zdroj: brightside.me

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií