fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Exchange year

Máte tip? napíšte nám mailom

Môj otec stále rád cestoval a od malička ma brával do rôznych kútov sveta a tak sa cestovanie stalo aj mojou záľubou. Preto som sa vlastne rozhodla odísť na 10 mesačný štúdijný program. Samozrejme to bolo aj kvôli zdokonalení sa v angličtine, ale dosť veľkú úlohu hralo aj spoznanie novej krajiny. Osobne si nemyslím, že za 12 dňový pobyt pri mori, kedy nevystrčíte päty z hotela spoznáte kultúru a zvyky danej krajiny. Ja som v Írsku strávila 10 mesiacov a netrúfla by som si povedať, že som spoznala celkovú kultúru a mentalitu ľudí. O Íroch sú rôzne “klebety”, že sú to alkoholici, farmári, ryšaví, pehatí a podobne. Viem s určitosťou povedať, že alkohol im je viac ako blízki, ale “východniarov” by aj tak neprepili.

Žila som na countryside, čo pre mňa bolo niečo úplne nové, keďže síce nebývam vo veľkomeste, ale rozhodne tam je viac života, ako na countryside. Takisto som si vyskúšala život so súrodencami, pretože som jedináčik a zrazu som sa ocitla v rodine s 5 deťmi. Bola to celkom sranda vstúpiť to takéhoto mad house.

Prečítajte si tiež:
Prikláňal sa skôr k nacizmu ako k Sovietskemu zväzu. Milovaný a zatracovaný Andrej Hlinka

Školský systém nestojí ani za komentár, ja a matika sme nepriatelia na život a na smrť, no v Írsku som akosi záhadne mala Áčka bez toho, aby som otvorila učebnice. Majú však oveľa viac praktických hodín ako my, napríklad engineering, čo je v podstate predmet, pri ktorom sa učíte technické inžinierstvo, praktická časť sa skladá z rôznych výrobkov zo železa a tá teoretická sa zaoberá rôznymi procesmi, ako napr. zváranie. Construction alebo wood work, čiže práca s drevom, je zameraná v teoretickej časti najmä na stavbu domov Je to niečo podobné ako architektúra a praktická časť zahŕňa rôzne výrobky z dreva.

Slávne St. Patrick oslavy, ktorými žije každý Ír!

Všetci sa nahodia do zeleného, idú do ulíc a sledujú rôzne pochody za slávneho Svätého Patricka, patróna Írska, ktorý vyhnal všetkých hadov. Je pravda, že hada som nestretla, takže odviedol veľmi dobrú prácu. V tento deň, čiže 17. marca som bola v Dubline na najväčší pochod v Írsku. Okrem toho, že ma takmer utlačili, to nebolo až také veľkolepé ako som predpokladala. Boli tam rozličné časti, ktoré niečo prezentovali, pochodová skupina, tanečnice a samozrejme komerčné reklamy! Pochod trval niečo okolo 2 hodín, no medzi každou časťou boli prestávky. Bola to však veľmi zaujímavá skúsenosť!

Prečítajte si tiež:
Najlepšie slovenské filmy za posledných 5 rokov
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií