Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Existujú štyri typy temperamentu. Ktorý z nich je ten váš?

Typy temperamentu poznajú už deti na základných školách. Je to jedna zo základných charakteristík osobnosti a vďačíme za ňu už Hippokratovi.

Pokračovanie pod reklamou

Typy temperamentu určujú naše vlastnosti

Typy temperamentu popísal v antickom Grécku Hippokrates. V tomto období prevládalo presvedčenie, že zdravý človek má mať vyrovnané štyri základné životné šťavy: krv, žlč, hlien a čiernu žlč. Ak nie sú v rovnováhe, spôsobuje to chorobu. Každý človek je iný a celkom inak sa pozerá na svet. Odlišujú nás charakter, postoje, schopnosti, motívy či vlastnosti. Podľa prevládajúcej životnej šťavy sa určujú typy temperamentu. Poznáte ten svoj?

Melancholik

Medzi štyri základné typy temperamentu patrí melancholik, u ktorého prevláda čierna žlč.  Melancholici sú veľmi citliví, emocionálne založení a empatickí ľudia. Sú nielen náladoví, ale aj veľmi zraniteľní. Majú svoj krásny vnútorný svet a zakladajú si na perfekcionizme. Vysoké nároky nemajú len na seba, ale aj na ľudí vo svojom okolí. Často sú to introverti, ktorí majú radi samotu a vychutnávajú si ju plnými dúškami. Svoj čas nemrhajú na nesprávnych ľudí a majú pár úprimných priateľských vzťahov. Sú veľmi dobrými pracovníkmi, lebo lojálnosť, spoľahlivosť, čestnosť a trpezlivosť patria k ich dobrým vlastnostiam. Majú radi kreatívne tvorenie a obľubujú tiché pracovné prostredie, kde sa môžu naplno oddať práci.

Existujú 4 typy temperamentu. Ktorý je ten váš?
pixabay.com

Flegmatik

Pravdepodobne máte vo svojom okolí aj vy človeka, ktorý má všetko „na háku.“ Flegmatici majú prevládajúcu životnú šťavu hlien, a podľa toho sa aj správajú. Majú veľmi pokojnú povahu, nič ich len tak ľahko nerozhádže a sú šťastní ako osamote, tak aj so svojimi priateľmi. Sú skrátka spokojní so svojím životom, nevedia sa nahnevať alebo len tak na niekoho nakričať. K negatívnym vlastnostiam patrí nerozhodnosť a submisívnosť. Neradi sa rozhodujú a nesú zodpovednosť za svoje konanie, preto sa radšej opýtajú iných  na názor. Aj preto nie sú rodenými vodcami a skôr vodcu nasledujú. Radšej robia to, čo od nich chcú iní. S chladnou a pokojnou hlavou vyriešia akýkoľvek problém a neboja sa podať pomocnú ruku každému, kto to potrebuje. Nie sú tie typy temperamentu zaujímavé?

Pokračovanie pod reklamou

Sangvinik

Patrí k najobľúbenejším ľuďom v kolektíve, lebo je stále usmiaty, veselý, spoločenský a zábavný. Presne taký je sangvinik, u ktorého prevláda životná šťava krv. Sangvinici sú hluční, všade o nich hneď vedia a nikde nesmú chýbať. Spriatelia sa s každým a sú vynikajúcimi rozprávačmi. Radi sa predvádzajú a pútajú pozornosť ľudí okolo seba. Ich emócie sú ako na horskej dráhe, jeden deň šťastne zamilovaní, na druhý už na partnera kričia. Rýchlo však odpúšťajú a problémy dlho neriešia. Aj keď sa niekedy javia ako zábavní, iným môžu liezť na nervy.

Existujú 4 typy temperamentu. Ktorý je ten váš?
pixabay.com

Cholerik

Typy temperamentu sú štyri a posledným je cholerik. U cholerikov prevláda žlč, a preto si ich ľahko predstavíme ako hašterivých, výbušných a večne nahnevaných ľudí.dominantní, sebavedomí a skvelí vedúci pracovníci. Nepoznajú slovo nie a nevzdávajú sa ani v prípade, ak sú okolnosti nepriaznivé. Radšej sa zaoberajú problémami iných ľudí, než aby sa starali o seba. Svoje vnútro neotvoria len tak hocikomu a radšej sa s priateľmi len zabávajú. Nechýba im ani rozhodnosť, zdravá tvrdohlavosť a nezávislosť.

Prečítajte si tiež:

Nie ste introvert ani extrovert? Možno ste nový typ osobnosti – ambivert

Zdroj: psychologia.co  eduworld.sk  kryptomagazin.sk

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií