fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hranica medzi túžbou po krajšom tele a chorobnou posadnutosťou môže byť tenká. Exorexia je nebezpečný fenomén

Máte tip? napíšte nám mailom

Mnohí sa roky pokúšajú prinútiť k cvičeniu, avšak snaha im dlho nevydrží. Potom je tu aj skupina tých, ktorí športovaniu prepadli natoľko, že ho stavajú pred všetko – aj pred rodinu či priateľov. Hranica medzi túžbou po krajšom tele a exorexiou je neraz tenká. 

Exorexia je chorobná závislosť od cvičenia. Hoci sa navonok môže zdať, že je presným opakom porúch, ako sú anorexia a bulímia, opak je pravdou. Aj pri tomto probléme je spúšťačom nespokojnosť s vlastným telom. Pre týchto ľudí sa množstvo svalovej hmoty stáva najdôležitejším indikátorom zdravia.

Začína sa nepozorovane

Závislosť pricháda nečakane. Spočiatku človek cvičí, obľúbi si túto činnosť, chodí do posilňovne niekoľkokrát do týždňa, má radosť z výsledkov. Je známe, že po cvičení sa z tela vyplavujú endorfíny, ktoré spôsobujú dobré pocity a radosť z toho, že ste spravili niečo pre svoje telo.

Tieto pozitívne pocity však vyústia do toho, že človek sa cíti „fit“ už iba po cvičení. Priebeh je už potom rýchly. Závislí si nedokážu predstaviť ani deň bez tréningu. Pokiaľ vynechajú cvičenie, majú pocity viny. Uprednostnia ho pred stretnutiami s priateľmi, rodinou či dokonca prácou. Exorexia sa môže stať nebezpečnou aj preto, že závislý je ochotný trénovať aj v prípade, že je napríklad chorý.

Prečítajte si tiež:
Kvety okolo krku a kopec jedla. Nepálski psi oslavujú svoj vlastný sviatok
Cvičenie - exorexia
Hranica medzi zdravým životným štýlom a závislosťou môže byť tenká. (Foto: pixabay.com)

 

 

 

 

 

Problémom je, že príde nečakane

Zrejme najväčším problémom exorexie je, že závislosť prichádza veľmi nenápadne. Pre okolie spočiatku nemusí byť taká odhaliteľná. Veď mnohí sa nevedia prinútiť hýbať, prečo by sme teda mali niekoho, kto to cvičí rád, označiť za chorého? Pre fanúšikov cvičenia je prirodzené, že aj keď majú menej voľného času, na túto aktivitu sa ho vždy snažia nájsť. Aj fakt, že si objednajú nejaké výživové doplnky z nich ešte nemusí robiť závislých. Proteinový nápoj je napríklad obľúbeným u väčšiny fanúšikov pohybu.

Všetky tieto symptómy teda na prvý pohľad pôsobia bezproblémovo. Človek však zrazu nemôže žiť bez cvičenia, okrem toho, že stavia športovanie pred všetko ostatné, môže ho to doviesť aj ku nebezpečnému pretrénovaniu sa. Ľudia cvičia aj napriek vyčerpaniu, nedokážu si dať prestávku. Často to preženú s váhami, čo môže tiež viesť ku zraneniam. V najhorších prípadoch môžu začať prijímať suplementy aj ako náhradu stravy. Takýto životný štýl môže ľahko viesť ku kolapsu. Priebeh je vtedy veľmi rýchly a bez odborníka si človek už pomôže.

Prečítajte si tiež:
Anketa FIFA spoznala svojho víťaza. Kto si odniesol cenu za najlepšieho futbalistu roka 2017?

Väčšina fanúšikov cvičenia si dokáže určiť svoje priority a nikdy tak sa ich exorexia týkať nikdy nebude. Niektorí však zabudnú na to, že aj svaly potrebujú čas na regeneráciu. Denné cvičenie, či dávanie suplementov na prvé miesto pred kvalitnú stravu tak môžu byť skôr kontraproduktívne. Preto je dôležité pod pojmom zdravý životný štýl vidieť aj práve balans medzi oddychom a cvičením, stravou a výživovými doplnkami.

Exorexia je jednou z mnohých chorôb, ktorými začali trpieť ľudia najmä v posledných rokoch. O ďalších zdravotných problémoch súčasnosti si prečítajte v našom staršom článku.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií