fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Experiment: Poďte obrátiť podstatu „to-do“ listov hore nohami!

Máte tip? napíšte nám mailom

Január je už za nami, no snaha dodržať novoročné predsavzatia stále trvá. Koľkí z vás si dali záväzok, že v tomto roku skúsia niečo nové? Teraz máte skvelú príležitosť. Zapojte sa spolu so mnou do experimentu, v ktorom zmeníte podstatu to-do listov. Finta je v tom, že namiesto toho, aby ste sa demotivovali zoznamom všetkého, čo ste za deň nestihli, si spíšete zoznam vecí, ktoré ste urobili.

Ráno vstanete, idete do práce, prídete domov a zrazu si uvedomíte, že už nemáte energiu na žiadnu ďalšiu prácu. Smutne pozeráte na zoznam vecí, ktoré ste mali cez deň urobiť. U väčšiny ľudí to vyvoláva frustráciu z vlastnej nemožnosti a neschopnosti. Pravdou však je, že sa to dá urobiť aj inak. Nesústreďte sa na to, čo ste nestihli. Tešte sa z toho, čo ste za deň urobili.

Spisovanie poznámok o tom, čo máte na pláne v daný deň, môže niekomu pomáhať pri organizácii času a myšlienok. Na iných to pôsobí opačne. Pokiaľ ste schopní za deň odfajknúť všetky položky z vášho zoznamu, ste šťastný človek. Ak sa vám to nedarí, nezúfajte. Môžete skúsiť experiment, ktorý pre vás bude fungovať lepšie.

Prečítajte si tiež:
Kam ísť cez víkend?

Zmeňte „urobím“ na „urobil som“

Spočiatku je dobré skúsiť to napríklad na týždeň, aby ste zistili, či je pre vás táto metóda užitočná a efektívna. Zabudnite na ranné zapisovanie udalostí, povinností či vecí, ktoré chcete urobiť. Pokračujte klasicky vo svojom dni, či je utorok alebo sobota. Podstata spočíva v tom, aby ste samého seba neuväznili v hrôzostrašnej snahe dokázať si, ako viete stihnúť milión vecí za 24 hodín.

Každý večer venujte čas tomu, aby ste spísali zoznam vecí, ktoré ste za deň urobili. Táto metóda má dvojaký zámer. Jedným z nich je lepší pocit zo seba samého, druhým je zistenie, koľko nepodstatných či zbytočných udalostí ste museli v priebehu dňa podstúpiť. Jedine tak môžete zvážiť, koľko času trávite rôznymi činnosťami, zhodnotiť ich a prípadne ich zmeniť.

Experiment: Poďte obrátiť podstatu „to-do“ listov hore nohami!

Experiment na viacero spôsobov

Ak je aj tento spôsob demotivujúci, skúste týždenné zapisovanie. Celý týždeň sa venujte bežným činnostiam, nad zoznamom príliš nepremýšľajte. Vyhraďte si deň, keď tieto celotýždňové aktivity zhrniete. Rovnako ako v prvom prípade, aj teraz zistíte, ako dobre alebo zle si viete manažovať vlastný čas, bez ohľadu na pracovný či voľný čas.

Prečítajte si tiež:
Bradley Cooper už nie je sám: Koho zbalil lámač ženských sŕdc tentokrát?

Poďte do toho, zvládnete to

Pokiaľ sa pohrávate s myšlienkou skúsiť tento experiment, neváhajte. Sama sa stanem „pokusným králikom“ a zistím, či táto metóda skutočne funguje. Poďte do toho so mnou a podeľte sa o svoje výsledky prostredníctvom Facebooku či komentárov. Nezabudnite na nasledujúce pravidlá:

  • Zistite, či vám vyhovuje denný zoznam alebo týždňový.
  • Pri týždňovom zozname si vopred stanovte deň, keď zoznam spíšete.
  • Zapisujte všetko, čo vám napadne, aj bežné umývanie riadu.
  • Základ je nestresovať sa.
  • Podeľte sa o svoje výsledky s priateľmi či rodinou, možno im dáte skvelú motiváciu na to, aby to skúsili tiež.
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií