fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Experti varujú: Zem je v ohrození, ľudstvo je na počiatku vyhynutia

Máte tip? napíšte nám mailom

Viac ako 200 špičkových vedcov tvrdí, že ľudstvo čelí množstvu vzájomne prepojených kríz, ktoré ohrozujú existenciu našej planéty. Komplexný vplyv týchto kríz je neporovnateľne väčší než vplyvy jednotlivých kríz. Zmena podnebia, extrémne poveternostné podmienky, úpadok ekosystémov či klesajúce zásoby pitnej vody sú iba zlomkami toho, čo v 21. storočí predstavuje obrovské nebezpečenstvo pre ľudskú populáciu.

Francúzska spravodajská agentúra AFP vydala zoznam tridsiatich globálnych rizík. V prvej päťke bola spomenutá napríklad zmena podnebia, postupné vyhynutie niektorých ekosystémov či neustále zmenšovanie zásob pitnej vody. „Spoločne majú potenciál vzájomne sa ovplyvňovať a zosilňovať spôsobmi, ktoré by mohli viesť ku globálnemu kolapsu celého systému,“ upozornila profesorka Maria Ivanova.

Hrozí „špirála otepľovania“

Vedci sa obávajú najmä toho, že zvyšujúce sa teploty môžu viesť k takzvanej „špirále otepľovania“, čím by sa globálne otepľovanie z roka na rok zhoršovalo. Spravodajská agentúra uvádza, že ľudstvo sa zatiaľ neúspešne pokúša obmedziť emisie oxidu uhličitého a metánu, obvykle zo spaľovania fosílnych palív. Strata biodiverzity medzitým oslabuje schopnosť prírody vyrovnať sa s klimatickými extrémami.

Prečítajte si tiež:
Najhoršie a desivé umierania v histórii

„Vyzývame svetových akademikov, vedúcich pracovníkov a tvorcov politických taktík, aby venovali pozornosť týmto globálnym rizikám,“ uvádza sa v správe agentúry. Výkonná riaditeľka spoločnosti Future Earth, Amy Luersová, podotýka, že naše kroky v nasledujúcom desaťročí určia našu spoločnú budúcnosť.

Experti varujú: Ľudstvo je v ohrození, Zem je na počiatku vyhynutia

Zem aj ľudstvo sú v nebezpečenstve

Experti sa zhodujú na tom, že Zem je na počiatku masového vyhynutia. Budúci mesiac v Glasgowe zasadne samit OSN, ktorý sa bude venovať klimatickým problémom. Predpokladá sa, že práve samit odhalí, či sú hlavné svetové veľmoci ochotné zintenzívniť snahu na obmedzenie emisií uhlíka.

Nedávny výskum ukázal, že niektoré časti sveta sa už čoskoro budú musieť vysporiadať so šiestimi extrémnymi zmenami počasia, počnúc vlnami horúčav a požiarmi až po smrtiace búrky. „Ľudstvo bude musieť čeliť ničivým kombinovaným vplyvom viacerých vzájomne sa ovplyvňujúcich klimatických rizík,“ uviedol výskumník Erik Franklin. Dodal, že sa to deje už teraz a bude sa to zhoršovať.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií