Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Exprezidentka Čaputová rešpektuje nález Ústavného súdu, reagovala aj na Ficovu výzvu na ospravedlnenie

Premiér vyzval Čaputovú, ale aj opozíciu, aby sa ospravedlnili za šírenie nenávisti a organizovanie protestov v súvislosti s novelou Trestného zákona.

4.7.2024 (SITA.sk) – Bývalá prezidentka Zuzana Čaputová rešpektuje nález Ústavného súdu (ÚS) SR týkajúci sa novely Trestného zákona. ÚS SR v súvislosti s novelizáciou trestných kódexov rozhodol, že väčšina z nich nie je v rozpore s Ústavou SR.

Čaputová, ktorá novelu na ústavný súd poslala, zdôraznila, že to, že poniektoré časti novej legislatívy boli ústavným súdom označené ako protiústavné, svedčí o tom, že podrobiť novelu Trestného zákona preskúmaniu ÚS SR bolo opodstatnené.

Robert Fico (Smer-SD) krátko po zverejnení rozhodnutia ústavného súdu na sociálnej sieti vyzval Čaputovú, ale aj opozíciu či mimovládne organizácie, aby sa ospravedlnili za šírenie nenávisti a organizovanie protestov v súvislosti s predmetnou novelou.

„K výzve na ospravedlnenie môžem iba skonštatovať, že som ani v tomto prípade nepoužívala osobné útoky, ale vecne realizovala svoju ústavnú právomoc. Vecná kritika je a má zostať rešpektovanou súčasťou každej zdravej demokracie,“ vyjadrila sa Čaputová.

Časti vládnej novely Trestného zákona nie sú v súlade s Ústavou SR. Rozhodol o tom na neverejnom zasadnutí pléna Ústavný súd SR, pričom o výsledku informoval predseda súdu Ivan Fiačan. Podľa nálezu ústavného súdu sú z novely protiústavné len tri body, a to zmeny týkajúce sa prepadnutia majetku; možnosť na súde použiť aj nezákonne získaný dôkaz, ak je v prospech obvineného a právomoc ministra spravodlivosti napadnúť dohody o vine a treste až do troch rokov od ich uzavretia.

Viac k témam: bývalá prezidentka SR, Novela Trestného zákona, Premiér Slovenskej republiky, Ústava SR
Zdroj: SITA.sk – Exprezidentka Čaputová rešpektuje nález Ústavného súdu, reagovala aj na Ficovu výzvu na ospravedlnenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií