fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Extrémne búrky na juhu Slovenska: Za hodinu napršalo viac ako 100 mm

Extrémne búrky dnes sužujú hlavne juh Slovenska. Najhoršia situácia je na muránskej Prednej Hore.

Máte tip? napíšte nám mailom

Búrky začali vznikať už dnes predpoludním hlavne v južnej polovici stredného Slovenska a v západných okresoch Prešovského a Košického kraja.

V týchto prevažne hornatých oblastiach sa držia aj naďalej, pohybujú sa na juhovýchod, ale len veľmi pomaly. To spôsobuje lokálne vysoké úhrny.

Najsilnejšie jadro sa vyskytlo v oblasti Muráňa a Smolníka, kde zrážkomerné stanice zaznamenali za krátky čas relatívne vysoké úhrny.

Pri búrkach na stanici Muránska Huta – Predná Hora napršalo medzi 12:00 a 13:00 21,4 mm, no následne medzi 13:00 a 14:00 až extrémnych 102,4 mm.  Následne tam medzu 14:00 a 15:00 napršalo ďalších 5,1 mm. Celkovo tam za posledných 6 hodín napršalo už 137,7 mm. To spôsobilo aj dvíhanie vodných tokov.

Úhrn zrážok za posledných 24 hodín k 14:00, zdroj: SHMÚ

Stúpajú rieky v okolí Hnúšte a tok Zdychava v Revúcej počas polhodiny stúpol  z normálových 33 cm na 107 cm, čo predstavuje úroveň 3. stupňa povodňovej aktivity.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií