fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koniec hoaxom? Facebook spúšťa na Slovensku systém, ktorý zabráni šíriť nezmysly

Máte tip? napíšte nám mailom

Konečne sme sa dočkali! Facebook spúšťa na Slovensku systém, ktorý už nebude šíriť neoverené informácie.

Určite sa už aj vám niekoľkokrát stalo, že ste si kontrolovali news feed na Facebooku a uvideli ste, že vaši známi zdieľajú neuveriteľné klamstvá. Niekedy sú to len obrázky s popisom, inokedy aj dlhé články. Tieto správy sú typické tým, že nemajú autora a že ich obsah je neuveriteľne jednoduchý, aby oslovil čo najviac ľudí.

Facebook začal na Slovensku boj s hoaxami

Len nedávno sa rýchlosťou svetla rozšíril hoax o tom, že prezidentka osvetlila Prezidentský palác na dúhovo preto, aby otvorene podporila LGBTI komunitu. Túto informáciu začal rozširovať poslanec za stranu Smer – Ľuboš Blaha. Celá situácia sa však do pár hodín vysvetlila, pretože išlo o skúšku svetiel kvôli rekonštrukcii fasády a osvetlenia.

A práve s takýmito dezinformáciami začal bojovať Facebook už aj na Slovensku. Ak Facebook vyhodnotí správu ako nepravdivú, okamžite ju v news feede zobrazí nižšie. Ak však budú stránky či domény šíriť dezinformácie opakovane, ľahko sa im môže stať, že budú mať na Facebooku obmedzenú činnosť propagácie či reklamy.  

View this post on Instagram

Facebook to pay $550 million in biometric privacy accord Facebook will pay $550 million to resolve claims it collected user biometric data without consent in one of the largest consumer privacy settlements in US history, according to a statement on Wednesday by lawyers for consumers. The accord, which requires a judge's approval will avert a trial that may have exposed the social networking company to billions of dollars in damages. Facebook fought unsuccessfully to persuade the US Supreme Court to derail the class action case. The user's alleged that the company's photo-scanning technology violated an Illinois law by gathering and storing biometric data without their permission. The settlement was disclosed to investors on a quarterly earnings call. While Facebook has weathered controversy over privacy akmot since it's inception, the company has come under particularly harsh scrutiny in recent years, both in the US and in Europe. #facebook#facebookpost#europe#american#america#us#ussupremecourt#mark#markzukerberg#biometric#privacy#socialnetwork#socialnetworking#illinois#instagram#instagramhub#instaphoto#follow#followgram#followers#tweet#hastags#news#worldnews#facebookaccount#facebookquotes#artificialintelligence#machinelearning#algorithm#socialmedia

A post shared by The_Recent.Column (@the_recent.column) on

Facebooku bude pri odhaľovaní dezinformácií pomáhať medzinárodná organizácia AFP. Ide o globálnu spravodajskú agentúru, ktorej hlavnou úlohou je pracovať s informáciami. Organizácia AFP sleduje aktuálne dianie v politike, športe, ekonomike a to nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

Nielen Facebook, ale aj Instagram

Odhaľovanie dezinformácií nebude prebiehať len na Slovensku, ale aj v Českej republike a bude sa týkať nielen Facebooku, ale aj Instagramu. Ak systém nájde na obľúbenej sociálnej sietí s miliónmi fotografií nepravdivý príspevok, zakryje ho, a čitateľa upozorní, že to bol hoax.

Odhaľovanie dezinformácií bude obmedzené pre politikov, osobné názory, satiru alebo aj uzatvorené skupiny. Ak však niekto nájde hoax, môže ho nahlásiť na overenie. Práve tu sa však mnohí zamýšľajú, či má vôbec zmysel kontrolovať hoaxy a dezinformácie, keď ich budú aj naďalej môcť rozširovať politici. Zástupca Facebooku Guido Buelow, manažér rozvoja strategických partnerov pre Európu, Blízky východ a Afriku však potvrdil, že ich model funguje a skutočne dokážu dezinformácie pribrzdiť.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií