fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Facebook zablokoval Kulturblog a iné stránky, ktoré pomáhali ĽSNS v kampani

Facebook zablokoval sedem stránok, medzi ktorými je aj Kulturblog. Môžu byť obnovené, no musia urobiť zmeny. 

Máte tip? napíšte nám mailom

O zablokovaní stránok, ktoré šíria propagandu strany ĽSNS informoval ako prvý Filip Struhárik z Denníka N. Potvrdil, že Facebook v noci z utorka na stredu zrušil sedem facebookových stránok, ktoré boli napojené na Kotlebovu ĽSNS.

Spoločnosť nespresnila, o ktoré stránky ide, no dnes ráno už nie je online napríklad stránka Kulturblog. Stránky sa podľa spoločnosti tvárili ako nezávislé spravodajské médiá, no v skutočnosti mali byť napojené na ľudí z ĽSNS.

Facebook zablokoval Kulturblog

„Zistili sme, že tu funguje sieť stránok, ktoré sa tvária ako nezávislé spravodajské médiá, no v skutočnosti sú prepojené na jednotlivcov na pravom politickom spektre,“ povedal pre Denník N David Agranovich, ktorý na Facebooku šéfuje špecializovanému tímu na odhaľovanie globálnych hrozieb.

Okrem toho, že existuje Kulturblog aj na Youtube, kde je jej hlavnou tvárou študentka Lívia, na Facebooku má dve stránky. Fanúšikovská základňa oboch stránok tvorí dokopy približne 30-tisíc ľudí. Podľa informácií Denníka N mal Kulturblog preukázať svoje pozadie, keďže tak neurobil, musel byť zrušený.  

Kulturblog má svojich fanúšikov aj na Youtube. Zdroj: YT

Bojuje proti dezinformáciám

Facebook začal na Slovensku bojovať s dezinformáciami začiatkom februára. Ak Facebook vyhodnotí správu ako nepravdivú, okamžite ju v News Feede zobrazí nižšie. Ak však budú stránky či domény šíriť dezinformácie opakovane, ľahko sa im môže stať, že budú mať na Facebooku obmedzenú činnosť propagácie či reklamy.

Prečítajte si tiež:
Šokujúci záber dvojročného chlapčeka v zatvorenej chladničke! Vraj to mal byť len vtip!

Facebooku bude pri odhaľovaní dezinformácií pomáhať medzinárodná organizácia AFP. Ide o globálnu spravodajskú agentúru, ktorej hlavnou úlohou je pracovať s informáciami. Organizácia AFP sleduje aktuálne dianie v politike, športe, ekonomike a to nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

Sociálna sieť takýmto spôsobom zistila porušenie siedmich stránok, ktoré šíria propagandu ĽSNS. Problém je v tom, že sa tvárili ako nezávislé spravodajské médiá, no v skutočnosti boli napojené na Mariána Kotlebu. Všetky stránky by však mohli byť obnovené, stačí uviesť, kto za nimi stojí.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií