Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Týmto faktom o ľudskom tele veríš, no zistilo sa, že sú to len mýty

Pravda je iná, než si myslíš!

O ľudskom tele a zdraví existuje mnoho právd, poloprávd, ale i lží, ktoré sú však považované za fakty. Ide však len o mýty a my ti ich vyvrátime a uvedenie na pravú mieru!

Mýtus 1: Vitamínové tabletky nás udržia v zdraví

1

Jedna tabletka môže zlepšiť tvoje zdravie. Takto nám to aspoň prezentujú firmy, ktoré vitamínové tabletky ponúkajú. Skutočnosť je ale taká, že vitamíny môžu len čiastočne regulovať procesy v tele. Navyše treba byť opatrný, pretože veľké množstvo vitamínových piluliek môže viac uškodiť, ako pomôcť.

Mýtus 2: Neokysličená krv je modrej farby

2

Krv, ktorá postráda kyslík, nie je modrá, ale tmavočervená. Modrá farba sa využíva len v učebniciach a to iba na zvýraznenie kontrastu medzi okysličenou a neokysličenou krvou. A to, že niektoré naše žily vyzerajú modro, je spôsobené lámaním svetla.

Mýtus 3: Hnedý cukor je zdravší než biely

3

V skutočnosti je biely a hnedý cukor rovnaký. Líšia sa len použitím melasy, ktorá dodáva produktu tmavšiu farbu. Hnedý cukor je mylne považovaný za zdravší najmä preto, že nie je tak sladký ako biely. To je však spôsobené tým, že obsahuje o trocha viac vody.

Mýtus 4: Alkohol zabíja mozgové bunky

4

Veľké množstvo alkoholu v tele ovplyvňuje metabolické procesy a môže viesť k deficitu kyslíka. To môže poškodiť spojenie medzi mozgovými bunkami. Samotný alkohol však na tieto bunky nemá žiaden vplyv.

5. Cukor robí deti hyperaktívnymi

5

To, že cukor spôsobuje u detí hyperaktivitu, je iba mýtus. Pravdou však je, že obsahuje kalórie a tie sa menia na energiu, ktorú zo seba musia nejako dostať. Faktom ale je, že časté konzumovanie sladkostí poškodzuje zuby!

Mýtus 6: Nervové bunky sa neregenerujú

6

Tvrdenie, že nervové bunky sa nemôžu regenerovať, je nepravdivé. Zánik nervových buniek je bežný a úplne prirodzený proces. Novovzniknuté bunky sa objavujú v rôznych častiach mozgu a keď je človek v strese, spúšťa sa chemický proces, ktorý zabezpečuje interakciu medzi novými bunkami rýchlejšie než medzi starými.

Pokračovanie na ďalšej strane

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií