Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šokujúce fakty o drogách: Neuveríte, na čo sa kedysi používal heroín!

Hoci  sa proti drogám vedie v súčastnosti veľký boj,  nie vždy tomu tak bolo. V niektorých krajinách dokonca určité drogy opäť legalizujú. Vybrali sme pre vás niekoľko zaujímavých faktov.

Najbežnejšia droga

Zo všetkých drog, ktoré ľudia užívajú či už legálne alebo nelegálne, je na vrchole alkohol. Mnohí si neuvedomujú, že alkohol  je jednou z najviac návykových a deštruktívnych drog. Odhaduje sa, že kvôli chorobám súvisiacim s požívaním alkoholu zomrie približne 0,5 % svetovej populácie. 

Prekonali aj kokaín

Myslíte si, že kokaín, heroín a krištáľový metanol sú najzávažnejšími existujúcimi látkami? Pravdou však je, že lieky na predpis ich v tomto smere prekonajú. Na predávkovanie liekmi na predpis zomrú ročne desiatky tisíc ľudí. Aj napriek tomu, že na tieto lieky potrebujete predpis, faktom ostáva, že sa k nim dá dostať oveľa jednoduchšie ako k nelegálnym drogám.

Zdroj: pixabay.com

Prostriedok na potlačenie kašľa!

V roku 1898 predával farmaceutický gigant Bayer heroín ako „narkomanickú“ náhradu morfínu a supresíva proti kašľu. V tom čase ľudia zomierali na choroby ako kašeľ a nachladnutie bežne. Svet tak zúfalo potreboval liek, ktorý by potlačil kašeľ a heroín im v tom čase prišiel ako ideálne riešenie. Jeho sedatívne účinky tiež poskytovali veľkú úľavu pre pacientov trpiacich TBC a pneumóniou. Heroín sa stal veľmi populárnym liekom až do doby, kým na ňom ľudia nezačali byť závislí.

85% až 90% ľudí, sa nestanú závislými

Mnohí si myslia, že väčšina ľudí, ktorí užívajú heroín, crack alebo metanol, sa stáva závislými. Otázka bola starostlivo študovaná vedúcimi sociálnymi vedcami a ukazuje sa, že toto tvrdenie je mýtus. Podľa profesora Carla Harta z Columbijskej univerzity sa ukazuje, že 85-90 percent ľudí, ktorí užívajú akékoľvek drogy, sa nestanú závislými.

Zdroj: pixabay.com

Za všetko môže mozog

85-90 percent ľudí, ktorí užívajú drogy, sa teda nestanú závislými. Stále však ostáva 10-15 % ľudí, ktorí závislí sú. Niektorí odborníci tvrdia, že za ich závislosť nemôže droga, ale myseľ. Prirovnávajú to napríklad k ľudom, ktorí v nezdravej miere holdujú hazardným hrám. Sú totiž rovnakí ako všetci závislí od alkoholu alebo heroínu. V prípade hazardných hier sa ale dá vylúčiť možnosť súvislosti na určitej látke. Odborníci preto tvrdia, že rovnako je to aj s drogami.

Zdroj: safeworklaboratories.com.au huffpost.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií