fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obezita nie je chybou krásy: Toto sú fakty o OBEZITE a NADVÁHE

Obezita nie je len pneumatika na bruchu a zadok na dve miesta v MHD. Obezita je omnoho závažnejší problém, ako len dve brady na krku!

Máte tip? napíšte nám mailom

Čo sa skrýva pod slovami ako sú nadváha a obezita? Prečo majú ťažký dopad na život postihnutého človeka, ale aj na celú spoločnosť? Naozaj je oslabené sebavedomie a narušená disciplína tučného tela natoľko “zmrzačená”, že pre zmenu stavu nezaberajú žiadne motivácie či varovania?

Prečítajte si šokujúce FAKTY o obezite a nadváhe

Mexiko je krajinou, kde žijú najtučnejší ľudia na svete

Obezita a jej samotné liečenie stojí daňových poplatníkov len v USA zhruba 40 miliárd dolárov. Nepočítajú sa pritom nepriame náklady, ako je stratený pracovný a produktívny čas v práci, čo znamená, že tento problém je aj sociálno-ekonomický. Štatistiky, koľko peňazí je potrebné celosvetovo na riešenie tohto problému vynaložiť, sú zatiaľ nedostupné.

Caesar šalát z McDonald’s je nezdravší, ako ich hamburger

Patríte k milovníkom hamburgerového fast foodu McDonald ́s a máte výčitky, že si tam občas tiež nedáte niečo zdravšie? Radšej zostaňte pri hamburgeroch.

Test ich šalátu Caesar s chrumkavým kuraťom totiž ukázal, že táto na oko zdravá pochúťka má v sebe viac kalórií, než Big Mac. V šaláte je 730 kcal, zatiaľ čo v najpopulárnejšom hamburgeri ich je “len” 520. V Caesar šaláte s dresingom je tiež 53 g tuku, zatiaľ čo Big Mac obsahuje len 28 g.

Prečítajte si tiež:
ZMEŇTE svoje nákupné zvyky pri kúpe nového oblečenia

Strašidelné je aj to, že dnešné kurčatá obsahujú o 266% viac tuku ako pred 40 rokmi

Viac ľudí na svete trpí obezitou než hladom

65 % svetovej populácie žije v krajinách, kde nadváha a obezita zabíjajú viac ľudí, než podváha. Patria sem všetky krajiny s vysokými a strednými príjmami. Celkovo ide o tieto ochorenia: 44 % cukrovka, 23 % ischemické choroby srdca a 7 – 41 % určitých typov rakoviny spôsobené nadváhou a obezitou.

Závažná súvislosť, ktorá vás zaskočí najviac – klesajúca inteligencia populácie

Súvislosti tejto katastrofy, ktorá je chránená trhovou ekonomikou, majú väčšie dôsledky ako si môžete predstaviť. Dnešným najväčším problémom nielen ľudí trpiacich nadváhou a obezitou, je klesajúca inteligencia. Nenadarmo sa hovorí, že “v zdravom tele je zdravý duch”. Táto stará otrepaná fráza má však omnoho hlbší význam, ako si len môžete predstaviť.

Okrem toho, obézni vodiči majú o 78% vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú za volantom!

Najobéznejší ľudia žijú v Mexiku.
Najobéznejší ľudia žijú v Mexiku Zdroj: Vice

Najobéznejšie krajiny

Ako sme už spomenuli, Mexiko je krajinou s najvyšším percentom obéznych ľudí. Okrem Mexika sem patria malé ostrovné štáty Nauru (71 % celkovej populácie, približne 7 200 ľudí), Americká Samoa (54,1 % celkovej populácie, približne 30 000 ľudí), a Palau (48,9 % celkovej populácie, približne 10 200 ľudí). Naopak, na opačnom konci rebríčka sa umiestnila Etiópia (1,1 % – približne 1 milión ľudí), Bangladéš (1,1 % – približne 1,7 milióna ľudí) a Nepál (1,4 % – približne 290 000 ľudí).

Prečítajte si tiež:
Video: Kaderníčka zažila šok pri česaní vlasov zákazníčky. Neuveríte, čo odporné v nich mala!

V Spojených štátoch amerických je obezita problémom u 33 percent populácie (cca 106 miliónov ľudí), na Slovensku 25,4 % (približne 1,4 milióna ľudí) a v Čechách až 32,7 % (približne 3,4 milióna ľudí).

Priemerný „amík“ zje za rok približne 11,3 kg sladkostí.

Obezita a nadváha na Slovensku

A aby sa nepovedalo že len Amerika, pozrime si údaje o obezite na Slovensku.

Nadváha u slovenských detí: dievčatá – pod priemerom OECD a to 16,2%, chlapci 17,5%.

Nadváha u Slovákov: ženy 16,7%, muži 17,1% (v percentuálnom vyjadrení má v priemere 17,2% žien v rámci krajín OECD nadváhu, muži sú na tom so 16,6% o niečo lepšie).

Fakty o obezite
Fakty o obezite Zdroj: Slovenská obezitologická asociácia
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj CNBC

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií