Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fanúšikovia Harryho Pottera, klobúk dolu! Podľa štúdie ste lepšími ľuďmi

Tento čarodejnícky svet má na nás pozitívny vplyv

Milovníci Harryho Pottera môžu byť spokojní. Podľa vedcov sú totiž fanúšikovia magického sveta dobrými ľuďmi. 

Je to už viac ako 20 rokov, odkedy vyšla prvá knižná verzia o kúzelníckom svete a chlapcovi, ktorý prežil. Ľudia zo všetkých kútov sveta sa zamilovali do publikácie od J. K. Rowling a so zatajeným dychom hltali každé jedno písané slovo.

Kniha určite nebola prvá svojho druhu, no ľudia si ju zamilovali vďaka vyskytujúcej sa mágii, fantastických zveroch, nebezpečných elixírov a zaklínadiel, ktoré mohli byť aj smrteľné.

Čítanie tejto v dnešnej dobe už povinnej literatúry nie je len oddychovka pre ľudí. V skutočnosti ich čítanie Harryho príbehu ovplyvňuje aj v reálnom živote – a to tak, že z nich robí lepších ľudí.

Fanúšikovia by nenamietali, keby sme prezradili, že existujú milióny dôvodov, prečo by si príbeh o mladom čarodejníkovi mali prečítať všetci.

Fanúšikovia potteroviek sú lepšími ľuďmi

Podľa vedcov sú fanúšikovia Harryho Pottera dobrými ľuďmi, a to znie ako fajn argument na obľúbenie si knižného i filmového spracovania.

Harry Potter
Zdroj: pexels.com

Daná štúdia pozostáva z troch častí. Počas prvého testu sa deti základných škôl zúčastnili na dvoch prieskumoch.

Testy vykonali na deťoch pred tým a po tom, čo si deti prečítali scény, ktoré obsahovali odseky týkajúce sa predsudkov. Medzi jednotlivé scény patrila aj tá, v ktorej Draco Malfoy urazil Hermionu, pretože bola podľa jeho slov mukel. Okrem týchto scén si deti prečítali aj neutrálne, ako napríklad úryvok, keď si Harry kupoval prútik.

Albus Dumbledore: „Rozdiely v návykoch a reči nie sú vôbec podstatné, ak sú naše ciele rovnaké a naše srdcia otvorené.“

Naopak, študenti stredných a vysokých škôl sa zúčastnili na iných experimentoch, teda na druhej a tretej časti štúdie. Po dočítaní knihy ich požiadali, aby opísali svoje pocity voči ľuďom, ktorých v knihe o Harryho dobrodružstvách akýmsi spôsobom urazili alebo odsúdili.

Kniha plná ponaučení

Štúdiu zrealizovali najmä z toho dôvodu, že čitatelia mali možnosť vidieť svet Harryho očami. Aj v skutočnom živote vidíme občas niečo, čo náš nerobí šťastnými. Hlavnou témou knihy bola Voldemortova posadnutosť čistokrvnými čarodejníkmi a čarodejkami. Táto téma sa vie veľmi dobre nadviazať aj na momentálnu situáciu vo svete, avšak nie s čistokrvnými čarodejmi, ale napríklad s rasami. V skutočnosti sú všetky postavy v knihe vyobrazené tak, aby boli medzi sebou čo najviac rozdielne.

fanúsikovia harryho pottera
Zdroj: Warner Bros.

Kým Hermiona je podľa jej neprajníkov špinavý mukel, Ron pochádza z chudobnej mnohopočetnej rodiny a Neville Longbottom je maximálne neohrabaný smoliar. Zatiaľ čo Hagrid je obor pracujúci v Rokforte ako učiteľ, sám má zakázané používať mágiu.

Aj napriek všetkým paradoxom, s ktorými sa v knihe stretneme, sú tieto postavy dobrí priatelia, ktorí sú vždy pripravení si navzájom pomôcť.

Najviac odlišný sa ale cíti hlavne samotný Harry. Vie, aké je to byť iný a nezapadať. Sám stratil rodičov, nemal na výber a musel vyrastať so svojimi úzkoprsými, protivnými a krutými príbuznými v izbe pod schodmi. Pred nástupom do čarodejníckej školy nemal žiadnych priateľov a bol utláčaný svojím bratrancom.

Práve preto je postava Harryho Pottera taká obľúbená. Pretože Harry vie, aký môže byť život niekedy ťažký a taktiež môže pomôcť iným ľuďom, ktorí si prešli rovnakými vecami ako on sám.

harry potter
Zdroj: news.com.au

Tento fantastický príbeh pomáha ľuďom vidieť nespravodlivosť v čarodejníckom svete a následne si všimnúť prvky predsudkov aj v reálnom svete.

Harryho postava čitateľov zapája do deja a pomáha im pochopiť, že najdôležitejšie je byť láskavý k ostatným bez toho, aby sa brali do úvahy rozličnosti medzi ľuďmi.

Slová Albusa Dumbledora to len povtvrdzujú: „Rozdiely v návykoch a reči nie sú vôbec podstatné, ak sú naše ciele rovnaké a naše srdcia otvorené.“

Mimochodom, pripomíname udalosť spred mesiaca, kedy katolícki kňazi v Poľsku pálili knihy o mágii a čarodejníctve, ktoré sú podľa nich nevhodné. Medzi spálenou literatúrou skončil aj Harry Potter.

Zdroj: Bright Side

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií