fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fara na východe Slovenska sa stala jablkom sváru, kňaz píše veriacim dokonca výhražné SMS-ky!

Sklamal ich na plnej čiare

Máte tip? napíšte nám mailom

Ľudia, ktorých životným mottom by mala byť láska k blížnemu a konanie dobra, sú mnohokrát sklamaním a príčinou ukazovania prstov na cirkev. Fara v Smolníckej Hute je toho ďalším dôkazom.

Najnovšie sa totiž hovorí o sklamaných veriacich na východe Slovenska v maličkej obci (len do 500 obyvateľov) Smolnícka Huta (okres Gelnica). Po tom, čo sa roky skladali na postavenie fary, sa budova ocitla v súkromnom vlastníctve farára. Ten ju teraz predáva cez inzerát na internete.

Informáciu priniesla TA3.

Zdroj: facebook.com

Obetovali svoj čas aj paniaze, no sú bez fary

Budovu fary stavali už od roku 2008, pričom sa na prácach vo veľkej miere zúčastňovali aj samotní veriaci. Kopali základy, natierali dosky, prišli so strojom, keď bolo treba niečo odviezť alebo priviezť… Samozrejme, všetko bez nároku na honorár. Bolo to ich spoločné dielo.

Okrem toho prispievali aj finančne, o čom existujú i verejné záznamy. Mysleli si, že prispievajú cirkvi, namiesto toho išli peniaze do vrecka súkromnej osoby – kňaza Jozefa Spišáka.

Fara v súkromnom vlastníctve

O tom, že tu nie je všetko v kostolnom poriadku, sa dozvedeli prednedávnom. Po tom, čo nadriadení zmenili pôsobisko Spišáka a poverili ho vedením inej farnosti, prišiel do Smolníckej Huty nový kňaz.

Prečítajte si tiež:
Ak príliš veľa míňate, tieto aplikácie by vám mohli pomôcť ušetriť stovky eur

„Pri nástupe nového pána farára nebola fara odovzdaná a zistilo sa, že ju má (Spišák) zapísanú na svojom mene,” hovorí Blanka Čechová, poslankyňa, ktorá na problém upozornila.

Podľa Spišáka to bolo na základe dohody s farskou radou, že sa financovanie dorieši, lebo fara bola vtedy v exekúcii.

fara v smolníckej hute
Zdroj: reality.bazos.sk

No a teraz sa na realitných portáloch objavil dom za 105-tisíc eur v tichom a slnečnom prostredí. Ponúka ho súkromná osoba. Následne Smolníckohuťania prišli na to, že fara ani pastoračné centrum nikdy neboli vo vlastníctve cirkvi.

Výhražné SMS-ky

Keď na tento problém upozornila na obecnom zastupiteľstve poslankyňa Čechová, farár jej začal vypisovať nepríjemné správy. „SMK-ky mali výhražný charakter, pretože keď vám kňaz napíše, že ste sviňa, že to nerozchodíte, že na mňa podáva trestné oznámenie a že ma zbaví mandátu, tak som videla, že už to nie je v poriadku.” Spišák oponoval, že sa s Blankou Čechovou poznajú roky, niečo on napísal, niečo ona, ale nie že by to bolo v zmysle vyhrážok, to by si nedovolil.

Prečítajte si tiež:
Will Smith a Leonardo DiCaprio zachraňujú Amazonský prales: Pomôcť môžete aj vy!
Zdroj: TA3

Situáciu rieši Biskupský úrad v Rožňave.

Iné nedávne prípady

Len nedávno sa na verejnosti pretriasal prípad rómskeho dievčaťa, ktoré počas prvého svätého prijímania v Trnave mali na žiadosť ostatných rodičov posadiť do inej lavice, mimo ostatných detí. Rodičia zmieneného dievčatka dostali aj ponuku, aby absolvovalo obrad individuálne. Napokon zasiahol predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič a “ukočíroval” situáciu na pravú mieru.

Ďalším prípadom je východoslovenská obec Šarišské Jastrabie (okres Stará Ľubovňa), kde sa obyvatelia majoritnej skupiny vzbúrili proti Rómom v kostole. Tí si dali do poriadku nevyužívané priestory družstva a bohoslužby vykonávajú tam – separovaní od väčšiny.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií