fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ženy zbystrite pozornosť: Farba krvi počas menštruácie veľa napovedá o vašom zdravotnom stave

Menštruácia je bežnou súčasťou života každej ženy. Bohužiaľ, pár dní v mesiaci musí každá žena trpieť. I keď je menštruácia nepríjemná, je akýmsi znakom nežného pohlavia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Vedeli ste, že každá žena môže mať rôznu farbu menštruačnej krvi?

Akých 7 typov farby existuje a čo prezrádza vaša farba krvi o zdraví

Ružová farba krvi

Ak máte počas svojich dní ružovú menštruačnú krv, tak s najväčšou pravdepodobnosťou máte nízku hladinu estrogénu. Stáva sa to najmä v prípadoch, keď je žena vášnivou športovkyňou. Je totiž dokázané, že športovanie môže spôsobiť pokles hladiny estrogénu. Aj keď to neznie nejako vážne, mali by ste si dať pozor, pretože niektoré štúdie zistili prepojenie medzi nízkou hladinou estrogénu a osteoporóze v neskoršom veku.

Vodnatá, jemne ružová farba krvi

Možno budete prekvapené, ale v niektorých prípadoch môže byť farba aj priesvitná, vodnatá či dokonca veľmi svetlo-ružová. Príčinou môže byť napríklad nedostatočná výživa, no aj rakovina vaječníkov. Zbytočne však neprepadajte panike, pretože rakovina vaječníkov predstavuje menej ako 2 percentá všetkých gynekologických druhov rakoviny, a tak ide o zriedkavé ochorenie.

Tmavo hnedá farba krvi

Zaujímavosťou je, že farba menštruačnej krvi môže mať aj tmavo hnedú či tmavo červenú farbu. Stáva sa tak vtedy, ak časť staršej krvi ostane vo vnútri maternice príliš dlho. Tento jav sa považuje za normálny, avšak nikto nevie, prečo sa to deje.

Prečítajte si tiež:
Chrápete vy alebo váš partner? Vyskúšajte týchto 10 spôsobov, ako to zastaviť

Tmavočervené krvné zrazeniny

Počas vašich dní môžete zaznamenať aj tmavočervenú krvnú zrazeninu pripomínajúcu džem. Tento stav môže nastať v prípade, že máte nízku hladiny progesterónu a vysokú hladinu estrogénu. V prípade, že máte veľké zrazeniny, tak môže ísť o hormonálnu nerovnováhu a príčinou môžu byť aj fibroidy v maternici.

Šedo červená farba krvi

Ak budete mať počas svojich dní sivý alebo šedo červený výtok, tak by ste mali spozornieť. V prípade, že ste totiž tehotná, tak je táto farba signálom infekcie STD/STI, ale môže ísť aj o signál spontánneho potratu.

Brusnicová až červená farba krvi

Za zdravú sa považuje brusnicovo červená farba počas menštruácie, ktorú pozná asi väčšina žien. Aj to však nemusí byť pravda, pretože to, čo platí pre jednu ženu, nemusí platiť aj pre druhú. Aj preto odporúčame pravidelné návštevy u gynekologičky, ktorá vám o vašom zdravotnom stave prezradí viac.

Oranžová farba krvi

Oranžová farba môže podobne ako sivo červená farba signalizovať to, že máte infekciu. V prípade, že by išlo o infekciu STD/STI, tak budete mať okrem oranžovej farby aj nepríjemný zápach a silné bolesti.

Prečítajte si tiež:
Indické dievča vyrobilo jedinečné nohavičky proti znásilneniu. Neuveríte, koľko stála výroba a čo všetko dokážu
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj BrightSide
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií