Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Farba moču dokáže prezradiť mnoho o tvojom zdravotnom stave

Aj keď ide o pomerne chúlostivú tému, mali by sme to vedieť. Moč a jeho farba je skvelým indikátorom zdravotného stavu. Čo prezrádzajú jednotlivé farby?

Keď telo nie je v poriadku, snaží sa nám to naznačiť signálmi, ktoré často prehliadame. Okrem iných znamení môžeme niečo vyčítať i z farby nášho moču. Tá nám veľa napovie o zdraví!

Akej farby je zdravý moč a akej farby by sme sa mali obávať?

Žltá farba moču

Žltá farba moču

Konkrétne odtiene žltej závisia od množstva tekutín, ktoré naše telo príjme, ale tiež od druhu konzumovaných potravín. Pokiaľ je farba moču svetložltá, prehľadne žltá alebo aj sýtejšie žltá, všetko je v poriadku. Mal by totiž sfarbením pripomínať farbu citrónovej limonády. Pravidlom však býva, že prvý ranný moč, je tmavší.

Prehľadný

Prehľadná farba moču

Pokiaľ je farba moču transparentná a nemá nádych ani len žltej, ide o znamenie toho, že si vypil viac vody, než by bolo potrebné. Aj keď sa možno zdá, že pitie tekutín nemôže mať pre nás neblahý vplyv, opak je pravdou – nadmerný pitný režim totiž zaťažuje naše obličky. Tie tým pádom pracujú viac než by mali a taktiež nás zbavujú väčšieho množstva solí.

Oranžová farba

Oranžová farba moču

Najčastejšou príčinou toho, farba moču je sýtožltá až oranžová, je nedostatočný príjem tekutín. Ak totiž telo nemá dostatok vody, produkuje koncentrovanejší moč. V takom prípade stačí len vypiť viac vody a v priebehu pár hodín, by sa jeho farba mala upraviť na svetlejšiu. Okrem nedostatku tekutín môže byť takéto sfarbenie zapríčinené aj niektorými protizápalovými liekmi, preháňadlom, chemoterapiou, či väčšou konzumáciou mrkvy (betakaroténu) a vitamínu B6. Pokiaľ sa však takéto sfarbenie moču spája aj s nadžlkastým sfarbením očných bielok, je potrebné navštíviť lekára, pretože môže ísť o ochorenie pečene.

Hnedá farba

Hnedý

Pri tejto farbe už nejde o nedostatočný príjem tekutín, ale o silnú dehydrátaciu. Pokiaľ však dopraješ telu dostatok vody a nekonzumoval si rebarboru a aj napriek tomu máš takýto moč, bolo by vhodné navštíviť lekára, pretože môže ísť o signály nesprávneho fungovania pečene a/alebo obličiek. V závažnejších prípadoch môže ísť o prítomnosť krvi v dôsledku nádorových ochorení.

Spenený moč

Spenený moč

Ak dôjde k rýchlejšiemu vyprázdňovaniu, nie je ničím neobvyklým, že sa moč spení, prípadne je počuť aj šum praskajúcich bubliniek. Pokiaľ ale takýto jav spozoruješ častejšie a niekoľkokrát po sebe, treba zbystriť – môže to totiž signalizovať vyšší obsah proteínu v moči, čo značí problém s nesprávnym fungovaním obličiek.

Ružová alebo červená farba

Ružová alebo červená

Pri tomto sfarbení by si mali dať pozor hlavne ženy. Tie toto sfarbenie zvyknú pripisovať začínajúcej, končiacej alebo nepravidelnej menštruácii. Pravdou však je, že môže ísť o prítomnosť krvi v moči a tá je zvyčajne výsledkom zápalu alebo ochorenia obličiek, močových ciest, obličkových kameňov, zhubného alebo nezhubného tumoru. Preto to netreba podceňovať a vyhľadať lekára. Ak ale človek užíva lieky na tuberkulózu, lieči zápal močových ciest alebo len skonzumoval cviklu, černice alebo rebarboru, nie je dôvod na paniku – v takomto prípade sa farba moču upraví v priebehu hodín, maximálne dní.

Zelená alebo modrá farba

Zelená alebo modrá

Len v ojedinelých prípadoch dochádza k takémuto netradičnému sfarbeniu moču. Preto je vhodné poradiť sa so svojím lekárom, keďže v prípade užívania niektorých liekov je modrá alebo zelená farba normálna. Môže však ísť o baktériu pseudomonádu, ktorá kolonizuje sliznice a spôsobuje ochorenia močových ciest. Je pomerne obtiažne sa jej zbaviť, preto by sa tento problém mal začať riešiť urýchlene. Nezľakni sa divného sfarbenia moču v prípade, že si konzumoval špargľu alebo potraviny, ktoré obsahujú veľa umelých farbív. Do dvoch dní by sa farba moču mala vrátiť do normálu. Ak nie, vyhľadaj lekára.

Zdroj brightside
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií