fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Komik Fero, ktorý baví ľudí na internete: Ako celebrita sa necítim a stand-up by som robiť nechcel

Máte tip? napíšte nám mailom

Slovenský komik Fero je známy predovšetkým z Instagramu či Facebooku a určite ho poznáte. I keď ho zrejme poznáte aj ako Aľenu, Maju, či Máťu… My sme sa ho rozhodli trocha vyspovedať.

 

V prvom rade by mňa a verím, že i viacerých tvojich fanúšikov, zaujímalo, kedy si v sebe objavil komediálneho ducha?

Začalo to ešte asi na základnej škole, kedy som pred tabuľou bavil spolužiakov tým, že som napodobňoval ľudí z nášho blízkeho okolia, napríklad učiteľky. Vtedy som cítil odozvu, že sa im to páči a že ma to baví, tak som sa tomu venoval a tým ich zabával.

Čo hovorí na to, čo robíš tvoja rodina? Podporovala ťa odjakživa v tom, aby si bavil ostatných?

Zo začiatku to bolo trocha divné, hlavne z otcovej strany, keď ma videl v tých parochniach. Časom to ale začali brať trocha ako umenie a teraz je to už také, že keď prídem na víkend domov na Oravu, tak si púšťame videá a smejeme sa na tom. Podporujú ma, páči sa im to a ak niektoré video nechápu, tak im ozrejmím čo je čo a ak nevideli originál nejakého videa, ktoré som sparodoval, tak im ho ukážem.

To, či ťa tvorba paródií a celkovo vtipných videí baví, by bola zrejme zbytočná otázka, ale opýtam sa inak – čo je pre teba pri tvorbe videí najnáročnejšie?

Keďže robím skôr také basic videá, ktoré neupravujem a nestrihám v počítači, tak ten strih je úplne v pohode a som odbremenený aj tým, že to všetko robím v mobile. Skôr YouTuberi majú videá náročné čo sa týka strihu a dorábania efektov a zvukov. Tým pádom, že ja to robím v mobile, môžem aj častejšie pridávať videá, nakoľko som aj zamestnaný – mám dve zamestnania, pracujem s postihnutými deťmi a mám toho veľa. Najťažšie je teda pre mňa asi vypointovať to video. Často premýšľam nad tým, ako by vyzeralo vo finálnom výsledku a či by ma ako sledovateľa pobavilo. Niekedy to ale nejde s pointou a vznikne video bez pointy, ale snažím sa skôr, aby tam tá pointa bola. A aj pri paródiach sa snažím, aby to nebolo lacné, aj keď niekedy sú i lacné veci dobré.

Čo je podľa teba “receptom” na to, aby malo video úspech?

Myslím, že strih je 10 percent úspechu, ďalších 10 percent sú rekvizity a zvyšných 80 je tá pointa. Veľa mužov si totiž myslí, že ak sa prezlečú za ženu, majú vyhraté, no nie je to tak. Dôležité je to, čo človek dá zo seba, čo zahrá, čo povie a ako to povie a práve v tom je ten úspech. Ja s rekvizitami problém nemám, vezmem parochňu, niečo na seba a idem točiť bez toho, aby som sa maľoval. Make-up by som na sebe ani nezniesol.

Spomínal si, že okrem točenia videí máš i dve zamestnania. Kde pracuješ?

Som špeciálny pedagóg a pracujem s mentálne postihnutými deťmi v jednej škôlke, kde učím. Okrem toho robím aj v jednej inštitúcii asistenta deťom s mentálnym postihnutím. A po skončení strednej zdravotnej školy som dlhé roky pracoval v nemocnici aj popri štúdiu na vysokej škole. Celkovo považujem za prínosné, že som toho toľko vyskúšal, lebo som sa mnoho naučil a spoznal som kopec ľudí a kamarátov.

Prečítajte si tiež:
Gramatika sa dá naučiť z konverzácií. Rozprávať treba od prvej lekcie, tvrdí majiteľka jazykovky Holéczyová

https://www.instagram.com/p/BkfYPPWgVTz/?taken-by=fero_joke

Na Slovensku, ale nielen u nás, nie je núdza o ľudí, ktorí si svojim správaním a vystupovaním sparodovanie doslova žiadajú. Nebojíš sa, že niekedy to vo videu “prestrelíš” a dotyčný/á to bude nejako riešiť?

Určite áno. To sa vlastne vraciame k tomu, čo je pre mňa pri tvorbe videí najnáročnejšie. Ale mám na to taký dobrý “liek,” ktorý odporúčam všetkým. Vždy sa totiž snažím vžiť do človeka, ktorého parodujem a rozmýšľam, či by mi na jeho mieste prekážalo, že nejaký týpek na mňa nejakú paródiu. A snažím sa pri tom riadiť heslom Nikdy nerob iným to, čo nechceš, aby oni robili tebe. Konieckoncov to ale beriem tak, že to môže dotyčnému len prospieť, pretože je to vlastne reklama. Raz mi aj ktosi povedal, že parodujú sa len slávne osobnosti, tak vlastne tí ľudia môžu byť radi, že sú známi. No snažím sa tie paródie robiť tak, aby neurážali, lebo to by som nechcel. Mojim cieľom je ľudí pobaviť.

Tí, ktorí teba a tvoju tvorbu sledujú už dlhšie, určite vedia, že si kamarát s komičkou, herečkou a najnovšie aj moderátorkou, Evelyn, s ktorou máš aj zopár videí. Odkiaľ sa poznáte? Plánujete spolupracovať aj v budúcnosti?

S Evelyn sa poznáme už roky. Chodili sme spolu na základnú školu a dokonca jeden rok aj do škôlky. Obaja máme nápady a v hlavách aj nejakú tú predstavu spolupráce, keďže máme podobný humor, no nakoľko máme obaja mnoho projektov, ja mám tú Maju, postrach Markízy, svoje videá a prácu, ona má tiež svoje veci, tak sme vôbec radi, keď sa stretneme a len málokedy sa zvýši čas, aby sme spolu niečo nahrali. Ale vždy keď sa lúčime, tak si povieme, že to a to by sme mohli niekedy spraviť. Máme aj taký jeden plán, šlo by o živé vysielanie, ktoré by sa robilo raz do týždňa v rovnakom čase, a tam by sme išli “na ostro,” no nedostali sme sa ešte k tomu, kvôli vyťaženosti. A máme i nejaké predstavy o videách, tak možno niekedy, keď budeme mať obaja viac času, sa k tomu dostaneme.

Ktorú z postáv, do ktorých sa pravidelne prostredníctvom videí „prevteľuješ“ máš najradšej?

Asi Maju. To je proste úplne taká tá dedinská žena po štyridsiatke. Ona sa mi robí najlepšie, najviac ma baví.

Na Slovensku sa v poslednom období slušne darí stand-upu. Neuvažoval si niekedy nad tým, žeby si to skúsil aj tam?

Samozrejme, že som nad tým uvažoval a dokonca som mal i nejaké ponuky, no mal možnosť skúsiť si niečo podobné v jednej z bratislavských kaviarní, no je to dosť vyčerpávajúce a zodpovedné. Tam je človek viazaný – musí prísť v daný čas v dobrej nálade a baviť ľudí, spraviť nejakú šou. A ja to takto neviem, som dosť citlivý človek a nemyslím, žeby som to zvládal, ak by som mal ťažšie obdobie. Takže sa nechcem do toho púšťať. Na videách mám rád tú slobodu, že ich môžem točiť vtedy, keď sa mi chce a mám na to náladu.

Máš nejaké predstavy o tom, ako by si chcel vo svojej, podľa nás, skvelo nabehnutej kariére pokračovať? Prípadne máš nejaké plány do budúcna, ktorými potešíš svojich fanúšikov?

Nie som vyštudovaný herec a čo sa týka tej takej umeleckej práce – tých videí, tak nie som na ne odkázaný. A asi sa v tom do budúcna ani veľmi nevidím. Len ak budem mať nejaký nápad. Lebo dosť ma to pohlcuje a som na tom trocha ako keby závislý, že sa snažím pridávať aspoň jedno video týždenne, aby som ukojil tých ľudí a mal nejakú interakciu s fanúšikmi. Mám totiž úžasných followerov, ktorí sú strašne zlatí a všetko mi komentujú, lajkujú a viacmenej ani hejty nemám pod príspevkami. Tiež zvyknú byť veľmi originálni v komentároch, začo ich milujem. Som rád, že ma takto potešia preto, že ja ich poteším videom. Vlastne ani sám neviem ako, ale pritiahol som si tak skvelých sledujúcich, ktorí ma podporujú. Ale v tomto som dosiahol viacmenej vrchol, vyskúšal som si to, čo som chcel, skúsil som si i spoluprácu s televíziou a popravde po tom všetkom si nemyslím, že v tomto budúcnosť nevidím. Môj názor je taký, že aj keby som sa aj niekam trepal a pokračoval v tom, tak to skôr či neskôr skončí, lebo ľudia sa ťa časom nabažia a musíš byť stále originálnejší, keď sa chceš udržať na výslní. A ja by som to asi nedokázal, takže sa ako keby pripravujem na to, že to postupne pôjde dole. Čiže ak by som mal nejaké pracovné plány do budúcna, tak asi by som si chcel spraviť doktorát z pedagogiky a venovať sa viac tej škole, rodine a kamarátom, lebo sa priznám, že na nich nemám príliš času, keďže mám dve práce, dom, tie videá a ono sa to možno nezná, ale zaberie to dosť času vymyslieť to. A navyše to natáčanie v Markíze alebo reklamy, či nejaké rozhovory, to tiež vezme nejaký čas.

Cítil si sa niekedy ako celebrita alebo známy človek? Zastavujú ťa ľudia na ulici s tým, že ťa spoznajú, prípadne ťa poprosia o fotku?

Na ulici sa mi často stáva, že ma mnoho ľudí spoznáva a zastavuje. S každým sa snažím aspoň troška porozprávať, dozvedieť sa niečo o ňom. Tohto roku som bol aj na Pohode, kde ma tiež ľudia spoznávali a rozprával som sa s nimi, fotili sme sa. Spravil som s nimi asi dvesto fotiek. Je to veľmi milé, no určite sa necítim ako celebrita a ani by som ňou nechcel byť. Chcem byť sám sebou, Ferom, a robiť čo chcem a ako chcem, aby som s tým bol spokojný ja. Vyhovuje mi aj to, že v televízii robím veci na web, a teda nespadám úplne do toho šoubiznisového sveta a sledujem ho len tak z diaľky. Úplne mi to takto stačí a vyhovuje. Nechcel by som  sa vlastne ani viac ukazovať, lebo veď načo?

https://www.instagram.com/p/Bk4dV1vAFUV/?taken-by=fero_joke

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií