Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Od soboty si ju užijete v plnej kráse: Prvá via ferrata na Liptove otvára svoje brány!

Ferrata Dve veže sa nachádza neďaleko obce Liptovské Revúce, v oblasti zvanej Záhorovo. Ide o štvrtú ferratu na Slovensku a po jej otvorení bude v tejto lokalite sprístupnený aj turistický chodník.  

Milovníci horských terénov si na Liptove určite prídu na svoje. Od 14. septembra sa možnosti ako stráviť deň v horách rozšírili o ďalšiu obľúbenú atrakciu. Neďaleký rezort Gothal Liptovská Osada navyše v deň otvorenia ponúka aj celodenný športovo-zábavný program pre verejnosť, pričom vstup na podujatie bude najbližšiu sobotu zadarmo.

Začiatočníci aj skúsení

Ferrata pozostáva z dvoch dominantných skalných veží a jednej vedľajšej, ktoré sú prepojené lanovými mostami. Nachádza sa vo výške zhruba 800 m n. m. s prevýšením od 20 do 70 metrov. Skala na ferrate má vápencový pôvod a svojou obťažnosťou sa zaraďuje podľa zvoleného terénu na mierne obťažnú trasu, ťažkú aj veľmi ťažkú trasu. Preto je vhodná nielen pre skúsených vysokohorských turistov a horolezcov, ale aj pre začiatočníkov.  

Z najvyššieho bodu ferraty sa Vám ponúkajú krásne výhľady na okolité vrchy Nízkych Tatier (Končitá, Malý Zvolen, Čierna Hora), Veľkej Fatry (Krížna, Frčkov) a tiež na Národné parky Veľká Fatra a Nízke Tatry, ktoré oddeľuje rieka Revúca.

Ferrata Dve veže. Zdroj: Katarína Šarafínová

„Táto časť Liptova nie je natoľko známa, ale má veľký potenciál nielen zásluhou ferraty, ale aj vďaka krásne sa rozvíjajúcemu rezortu v Liptovskej Osade a neďalekým nádherným dolinám priamo pri Ružomberku. Na Dve veže sa dá dostať deviatimi ferratovými cestami s rôznymi stupňami obťažnosti, či turistickým chodníkom smerujúcim na vrch mimo ferratových trás. Z najvyššieho bodu ferraty sa ponúkajú krásne výhľady na okolité vrchy Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a tiež na Národné parky Veľká Fatra a Nízke Tatry, ktoré oddeľuje riečka Revúca,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. 

https://www.facebook.com/gothalrezort/videos/493099981250864/?t=1

 

Štvrtá na Slovensku

Na Slovensku boli doteraz prístupné len tri ferraty – v Malej Fatre, Slovenskom raji a v Kremnických vrchoch. Náučný chodník a zaistenú ferratu na Liptove môžu záujemcovia od najbližšej soboty využívať až do 31. januára a následne sa otvorí opäť 15. júna.

Ferrata Dve veže. Zdroj: Katarína Šarafínová

Pohyb v nej je dovolený v dennej dobe od hodiny po východe slnka, do hodiny pred jeho zapadnutím. Návštevníci musia byť vybavení ferratovým setom. Ten pozostáva zo sedačky, dvoch karabín, tlmiču pádov, prilby a rukavíc. Ferratový výstup sa odporúča absolvovať v obuvi s vibram podrážkou. Záujemcovia, ktorí ešte nemajú s ferratami skúsenosť, môžu využiť sprievodcu, ktorého zabezpečí neďaleký rezort Gothal.

„Sme presvedčení, že náš náučný turistický chodník a ferrata prispejú k zvýšeniu povedomia nielen turistickej verejnosti o biodiverzite miestneho horstva a ochrane prírody, a tak naučí ľudí viac o prírode a jej ochrane. Via ferrata je v zahraničí bežnou a obľúbenou formou horskej turistiky pre tých, ktorí chcú na horách zažiť o niečo viac adrenalínu,“ uviedol výkonný riaditeľ rezortu Gothal Michal Galica.

Zdroj: Tlačová správa, visitliptov.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií