Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Festival Cinematik prinesie stovku filmov, pripravené sú domáce aj zahraničné premiéry

Podrobný festivalový program budú organizátori Cinematiku postupne odhaľovať v priebehu nasledujúcich týždňov.

15.7.2023 (SITA.sk) – Medzinárodný filmový festival Cinematik v Piešťanoch prinesie takmer stovku kvalitných filmov z domácej aj svetovej produkcie. Mnohé z nich budú mať na festivale exkluzívnu slovenskú premiéru. Osemnásty ročník festivalu sa bude konať od 12. do 17. septembra.

„Opäť pôjde o mimoriadny ročník s množstvom divácky atraktívnych projekcií, medzi ktorými nebudú chýbať ani novinky z aktuálnych ročníkov medzinárodných festivalov Cannes, Sundance, Berlinale, Benátky, Locarno a mnohých ďalších,“ informovali organizátori festivalu. Súčasťou festivalu budú aj tento rok dve súťaže. V súťaži Meeting Point Europe sa stretnú mimoriadne hrané filmy z celej Európy. Cinematik.doc je zase priestorom pre domácich dokumentaristov, ktorí svoje filmy často uvedú v premiérach.

Zaujímavé domáce aj svetové premiéry

Návštevníci festivalu uvidia Anatómia pádu (Anatomie d’une chute, 2023), s ktorým francúzska režisérka Justine Triet získala tento rok v Cannes Zlatú palmu, alebo kórejský film Minulé životy (Past lives, r. Celine Song, 2023), ktorý mal premiéru na festivale Sundance a zároveň sa uchádzal o Zlatého medveďa na Berlinale.

Na Cinematiku sa v slovenských premiérach predstavia aj ďalšie špičkové filmy – Karaoke blues (Kuolleet lehdet, 2023) od nezameniteľného Aki Kaurismäkiho, Dokonalé dni (Perfect Days, 2023) slávneho režiséra Wima Wendersa či Falcon Lake (2022) debutujúcej režisérky Charlotte Le Bon.

Tieto, ale aj mnohé ďalšie nové filmy od špičkových tvorcov z celého sveta budú na divákov čakať v sekciách Cesty slávy, Meeting Point Europe a Výber umeleckého riaditeľa. Pripravené sú domáce i svetové premiéry s účasťou tvorcov filmov.

Program budú postupne odhaľovať

Podrobný festivalový program budú organizátori Cinematiku postupne odhaľovať v priebehu nasledujúcich týždňov. Už teraz však pozývajú napríklad aj na retrospektívu oceňovanej režisérky a scenáristky Jessicy Hausner, ktorej najnovší film Club Zero mal tento rok premiéru v Cannes. Polnočná sekcia Za hranicou kultu má tentokrát tému Kids are Not Alright (Deti nie sú v poriadku).

Okrem samotných filmových projekcií je však festival aj miestom stretnutí s domácimi a zahraničných hosťami či príležitosťou absolvovať inšpiratívne workshopy, diskusie a prednášky.

Viac k témam: Cinematik, Filmový festival
Zdroj: SITA.sk – Festival Cinematik prinesie stovku filmov, pripravené sú domáce aj zahraničné premiéry © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií