fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Festival HORY A MESTO uvedie prvýkrát vo svojej dvadsaťročnej histórii čerstvý oscarový film – dokument FREE SOLO

Máte tip? napíšte nám mailom

V noci z nedele na pondelok sa v LA odovzdávali už po 91. raz ceny americkej Akadémie filmových umení a vied, prestížne Oscary. V kategórii najlepší dokument získali vzácnu sošku tvorcovia veľkofilmu FREE SOLO, Elizabeth Chai Vasarhelyi a Jimmy Chin.

Ide o pôsobivý portrét amerického horolezca svetového formátu Alexa Honnolda, ktorý bol pred šiestimi rokmi hosťom festivalu, rovnako ako niektorí jeho spolulezci.  Práve túto cenami ovenčenú snímku uvedie jubilejný dvadsiaty ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO ako úvodný film, v stredu 27. marca 2019.

Festival HORY A MESTO ďalej potrvá do 31. marca 2019, aj tohto roku sa uskutoční v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave.

Pieseň k filmu zložila hudobná legenda

Sme šťastní nielen pre to, že film FREE SOLO budeme premietať na otvorení 20. ročníka filmového festivalu Hory a mesto, ale aj preto, že tvorcov a protagonistov filmu Jimmyho China a Chai Vasarhelyi osobne poznáme. Alex Honnold bol dokonca hosťom festivalu v roku 2013. Už vtedy obrovská hviezda nielen v USA, ale po celom svete, napriek tomu skromný človek s hĺbkou a pokorou.“  vyhlásili organizátori festivalu.  

Film FREE SOLO (USA, 2018, 100 min, r. Elizabeth Chai Vasarhelyi a Jimmy Chin) je príbehom o tom, čo všetko je ľudská bytosť schopná dosiahnuť. Zachytáva Alexa Honnolda, ako sa pripravuje uskutočniť svoj životný sen – zdolať legendárnu cestu Nos na El Capitan v Yosemitoch bez lana, bez istenia.

Alex sa tým upisuje jedinej voľbe – medzi dokonalosťou a smrťou.

Film je inšpirujúcim portrétom lezca, ktorý ako človek maximálne využil svoj mentálny aj fyzický potenciál a výsledkom je triumf ľudského ducha. Ide o jeden z najväčších športových počinov vôbec. Ústrednú pieseň k filmu zložila hudobná legenda, držiteľ hudobného ocenenia Grammy Tim McGraw, spoločne s Lori McKenna.

Vo filme účinkujú aj ďalšie lezecké legendy ako napríklad Alexov spolulezec Tommy Caldwell, ktorý bol hosťom Hory a mesto v roku 2014 a do Bratislavy sa vráti aj tohto roku, aby na festivale osobne uviedol film Dawn Wall.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií