Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fico a Kaliňák chcú robiť inventúru. Zbrojovky vraj budú mať čo robiť, aby dali dohromady slovenskú armádu (video)

Migračnú krízu podľa nového ministra obrany Roberta Kaliňáka bývalá vláda zanedbala a urobila zlé rozhodnutia.

6.11.2023 (SITA.sk) – Zbrojovky budú mať čo robiť, aby dali dohromady slovenskú armádu, pokiaľ ide o potrebnú muníciu a techniku. To bude priorita pre vládu, aby sme doplnili to, čo nám na Slovensku chýba.

Povedal to predseda vlády Robert Fico (Smer-SD), ktorý v pondelok navštívil rezort obrany a uviedol do funkcie ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD).

Ako premiér uviedol, prioritou tejto vlády bude doplniť to, čo chýba slovenským ozbrojeným silám. Doplnil, že je povinnosťou pri obrovskom objeme dodávok vojenského materiálu a zbraní na Ukrajinu predchádzajúcou vládou urobiť na Slovensku inventúru.

Nemáme žiadne vojenské lietadlá

Fico informoval, že Slovensko je aktuálne bez akýchkoľvek vojenských lietadiel a v danom okamihu slovenský vzdušný priestor kontrolujú lietadlá Českej republiky, Poľska a Maďarska. Prvé lietadlá F-16 by mali byť dodané v priebehu roku 2024.

„Rovnako sme bez akejkoľvek protivzdušnej obrany. Na východne Slovenska máme dva nemecké systémy. Tie svojou výkonnosťou nezodpovedajú systémom ako S-300 S-400 alebo Patriot. To isté platí aj o požičanom talianskom systéme,“ zhodnotil premiér a zhrnul, že vzdušná a protivzdušná obrana sú prioritou, potrebné je aj obstaranie pásovej kolesovej techniky.

Reakcia na migračnú krízu

Ako doplnil Kaliňák, medzi najkrátkodobejšie úlohy patrí spolu s ministerstvom vnútra reakcia na migračnú krízu. Tú podľa nového ministra obrany bývalá vláda zanedbala a urobila zlé rozhodnutia.

„Budeme meniť systém spolu s ministerstvom vnútra tak, aby sme boli čo najefektívnejší. Obidve ministerstvá dokážu túto situáciu zvládnuť, a doručiť v krátkej dobe aj výsledky,“ vyhlásil Kaliňák.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ministerstvo musí chrániť vojakov

Minister obrany ďalej informoval aj o tom, že budú prehodnocovať ako komerčné, tak aj politické zmluvné základne, ktoré boli za posledné mesiace uzatvorené. Mnohé boli podľa neho uzatvorené škandalóznym spôsobom a za nevýhodných podmienok.

„Budeme trvať na slovenskej pozícii a vyrovnanie pozície SR v týchto zmluvách tak, aby sme boli rovnocenným partnerom. Mnohé z týchto zmlúv sú podriadené, a preto musí dôjsť k ich zmenám,“ vysvetlil minister a pokračoval, že hlavné sústredenie bude na vojaka, ich spôsobilosti, schopnosti a ochranu. Avizoval aj reformu v Ozbrojených silách (OS) SR.

„Ak OS SR chránia Slovensko, ministerstvo obrany musí chrániť predovšetkým vojakov,“ uviedol Kaliňák. Dve percentá HDP, ktoré sú určené ministerstvu obrany chce nový minister rozdeľovať aj na infraštrukturálne projekty a nezabúda ani na podporu obranného priemyslu.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), migračná kríza, Minister obrany SR, Predseda strany Smer-SD, Premiér Slovenskej republiky, slovenská armáda, Slovenskí vojaci, Zbrojársky priemysel
Zdroj: SITA.sk – Fico a Kaliňák chcú robiť inventúru. Zbrojovky vraj budú mať čo robiť, aby dali dohromady slovenskú armádu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií