Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fico a Pellegrini chcú zmeniť volebný systém, podľa Šipoša ho vymenia s poslancami KDH za zákaz adopcií homosexuálmi

Lucia Plaváková zdôraznila, že v prípade adopcií detí homosexuálnymi pármi ide o ľudskoprávne témy, nie kultúrnoetické otázky.

29.10.2023 (SITA.sk) – Robert Fico (Smer-SD) s Petrom Pellegrinim (Hlas-SD) chcú zmeniť volebný systém. Tvrdí to poslanec hnutia Slovensko (predtým hnutie OĽaNO) Michal Šipoš. Povedal to v relácii Na telo Televízie Markíza.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS)

Je toho názoru, že plánujú zmenu volebného systému vymeniť s poslancami Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) za ústavný zákaz adopcií detí homosexuálmi.

Zrušenie jedného volebného obvodu

Šipoš následne obhajoval to, že hnutie OĽaNO (v súčasnosti hnutie Slovensko) malo v programe zmenu volebného systému, no neskôr ústavne zaistilo zachovanie jedného volebného obvodu tým, že keď si nechali urobiť analýzy, z nich im vyšlo, že aj súčasný systém umožňuje volenie regionálnych osobností.

Poslanec Rudolf Huliak (zvolený za SNS) poznamenal, že predošlá vláda mala ústavnú väčšinu, a preto nerozumie, prečo to nevyužili a „nezapiekli“ sa tam, ak mali takú možnosť a teraz z tohto zámeru vinia iných. Doplnil, že oni majú v programe zmeny volebného systému, a to zrušenie jedného volebného obvodu, a tiež imperatívny mandát.

Nepomôžu, ale ublížia

Poslankyňa Progresívneho Slovenska (PS) Lucia Plaváková zdôraznila, že v prípade adopcií detí homosexuálnymi pármi ide o ľudskoprávne témy, nie kultúrnoetické otázky. Doplnila, že ju mrzí, že sú vo vzduchu takéto témy, ktoré nikomu nepomôžu, no mnohým ľudom môžu ublížiť. K adopciám podotkla, že si nevie predstaviť, ako by sa v adopčnom procese posudzovala sexuálna orientácia.

SNS je podľa Huliaka konzervatívna strana a pravdepodobne by takýto návrh podporili. V prípade ústavného zákazu adopcií detí homosexuálmi by Michal Šipoš počkal na konkrétny návrh a potom sa rozhodol, či ho podporí.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Predseda Národnej rady SR (NR SR), Predseda strany Hlas-SD, Predseda strany Smer-SD, Premiér Slovenskej republiky, Volebný systém
Zdroj: SITA.sk – Fico a Pellegrini chcú zmeniť volebný systém, podľa Šipoša ho vymenia s poslancami KDH za zákaz adopcií homosexuálmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií