Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fico: Nebudeme súhlasiť s niečím len preto, že sa to patrí (video)

Predseda vlády vyhlásil, že nič sa nemení na základnej zahraničnopolitickej orientácii.

30.10.2023 (SITA.sk) – Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) si praje, aby slovenská zahraničná politika nebola taká konzervatívna, ťažkopádna a neschopná prezentovať slovenské národné záujmy.

Vlastné suverénne postoje

Informoval o tom po pondelkovej návšteve Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, kde uviedol do funkcie nového ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD).

Ako predseda vlády vyhlásil, nič sa nemení na základnej zahraničnopolitickej orientácii. Premiér sa vyjadril, že si vážia členstvo v a v NATO, no neznamená to, že nebudú vyslovovať vlastné suverénne postoje. „Nebudeme súhlasiť s niečím len preto, že sa to patrí,“ vyhlásil premiér.

Ako Fico pri príležitosti návštevy rezortu diplomacie pripomenul, Slovensko nebude podporovať Ukrajinu vojensky, no na humanitárnu pomoc, ak ju bude Ukrajina potrebovať, je pripravené.

Prvý plán zahraničných iniciatív

„Teší ma, že je na stole myšlienka pomoci Ukrajine, pokiaľ ide o odmínovanie,“ doplnil Fico a pokračoval, že s novým ministrom urobili aj prvý plán zahraničných iniciatív a majú záujem ako prvú krajinu navštíviť Českú republiku, ale aj Berlín, Budapešť a po zostavení vlády aj Poľsko.

Predseda vlády pripomenul vedeniu rezortu diplomacie aj dôležitosť spolupráce krajín V4. Ako Blanár potvrdil, záväzky voči EÚ a NATO, ako aj voči iným organizáciám, ktorých je Slovensko členom, si budú plniť, no budú brať do úvahy národné záujmy Slovenska.

Oživenie V4

Aj podľa nového šéfa diplomacie je kľúčové oživiť V4, pretože je významným partnerom v mnohých témach.

Ako Blanár ďalej informoval, v súčasnosti pracujú na programovom vyhlásení vlády a ubezpečil, že nebudú nič meniť z toho, čo hovorili pred voľbami. Blanár dodal, že témou bude aj migrácia, ktorú podľa neho bývalá vláda podcenila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk – Fico: Nebudeme súhlasiť s niečím len preto, že sa to patrí (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií