Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

TOP filmy, natočené podľa skutočnej udalosti (1. časť)

Filmy podľa skutočnej udalosti dokážu osloviť človeka najviac. Môže za to silný príbeh. Niektoré z nich sú skutočne jedinečné. Ktoré to sú?

Zoznam filmov podľa skutočnej udalosti

10. Krv šampióna (2016)

 • ČSFD: 71 %
 • IMDB: 6,8

Tento film opisuje neuveriteľný skutočný príbeh o jednom z najinšpiratívnejších a najprekvapujúcejších návratov v dejinách športu. Boxer Vinny Pazienza sa preslávil v ringu dvojnásobným víťazstvom v súbojoch o svetový titul. Pri takmer smrteľnej autonehode si však prerazil chrbticu a lekári mu povedali, že už možno nikdy nebude chodiť. Napriek všetkému na sebe pracoval, aby sa o rok po nehode mohol postaviť do ringu na možno posledný zápas v živote.

Trailer: Krv šampióna (2016)

9. Lion (2016)

 • ČSFD: 77 %
 • IMDB: 8,1

Saroo, päťročný chlapec z Indie, sa stratí vo vlaku, ktorý ho odvezie niekoľko tisíc kilometrov od domova do Kalkaty. Tam sa musí naučiť prežiť a mať sa na pozore pred nebezpečenstvom. Nakoniec sa naňho usmeje šťastie a adoptuje si ho manželský pár z Austrálie. Keď dospeje, na Indiu má len zopár nejasných spomienok, no aj napriek tomu sa vydáva do pátrania za svojou rodinou v Indii.

Trailer: Lion (2016)

8. Orol Eddie (2015)

 • ČSFD: 81 %
 • IMDB: 7,4

Michael Edwards sa už od svojho útleho detstva túži stať olympionikom a reprezentovať Veľkú Britániu. Keďže je hrozný vo všetkých športoch, rozhodne sa skúsiť skoky na lyžiach. V tom čase totiž Británia nemala žiadneho skokana. Michael cestuje do Álp, aby sa učil od najlepších. Keď zistí, že bez učiteľa to nepôjde, na scénu vstupuje údržbár zimného strediska a učí ho, ako na to. Inšpirujúci príbeh vás chytí za srdce najmä kvôli Eddieho odhodlanosti a vytrvalosti.

Trailer: Orol Eddie (2015)

7. Divočina (2014)

 • ČSFD: 72 %
 • IMDB: 7,1

Cheryl si po smrti matky a po zničenom manželstve myslí, že prišla o všetko. Svoje problémy rieši drogami a náhodnými známosťami na jednu noc. Aby sa dostala zo stavu, v ktorom je, rozhodne sa urobiť bláznivú vec. S nulovou skúsenosťou s divokou prírodou a s obrovským batohom plánuje zdolať 1 770-kilometrovú vysokohorskú trasu v Amerike. Takmer nepripravená opúšťa svoju komfortnú zónu, batoh jej do krvi zodiera chrbát, kus trasy prechádza bez jednej topánky, stretne sa s divokými zvieratami, a to všetko vyústi do toho, že znovu objaví svoju silu.

Trailer: Divočina (2014)

6. 127 hodín (2010)

 • ČSFD: 81 %
 • IMDB: 7,6

26-ročný Aron Ralston sa v roku 2003 rozhodol navštíviť Kaňon v Utahu. O svojom výlete nedal nikomu vedieť a tak, keď sa ocitol v priepasti so zaseknutou rukou pod balvanom, nemal mu kto pomôcť. Aron prežil 127 hodín uviaznutý na jednom mieste len s trochou vody a vreckovým nožíkom. Po tom, ako sa vyslobodil, musel prejsť vyše 10 kilometrov, než konečne našiel pomoc.

Trailer: 127 hodín (2010)

5. Útek zo Sibíri (2010)

 • ČSFD: 76 %
 • IMDB: 7,3

Táto dráma opisuje útek medzinárodnej skupiny väzňov z ruského gulagu, ktorý sa odohral v roku 1940. Väzni musia zvládnuť neľútostné sibírske zimy, prejsť oblasť jazera Bajkal, prekročiť Transsibírsku magistrálu, púšť Gobi, Himaláje a Tibet. Skutočne voľní budú až vtedy, keď prejdú posledných štyritisíc míľ v Indii. Film Útek zo Sibíri je založený na zápisoch a spomienkach Slawomira Rawicz.

Trailer: Útek zo Sibíri (2010)

4. Útek do divočiny (2007)

 • ČSFD: 86 %
 • IMDB: 8,1

Christopher McCandless mal 22 rokov, keď doštudoval na univerzite. Namiesto toho, aby sa zaradil do moderného života, však urobil opak. Od detstva miloval prírodu a materiálne veci ho príliš zväzovali na to, aby žil ako bežný človek až do smrti. Preto sa vydáva na cestu do úplnej divočiny, na Aljašku.

Trailer: Útek do divočiny (2007)

3. V zajatí rýchlosti (2005)

 • ČSFD: 85 %
 • IMDB: 7,8

Novozélanďan Burt Munro strávil 40 rokov svojho života vylepšovaním svojej motorky. Celý život sa totiž túžil stať najrýchlejším jazdcom. Vydal sa preto k soľným jazerám v Bonneville, ktoré sú vďaka rovnému povrchu najideálnejším miestom na preteky. V roku 1967 sa mu podarilo dosiahnuť rekord v rýchlosti na motocykli. Tento film vyrozpráva príbeh cesty za splnením sna muža, ktorý nikdy neprestal veriť.

Trailer: 3. V zajatí rýchlosti (2005)

2. Čistá duša (2001)

 • ČSFD: 89 %
 • IMDB: 8,2

John Forbes Nash ml., nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, bol odjakživa iný. Mimoriadne nadaný matematik sa totiž nezúčastňoval na žiadnych večierkoch a žil vo vlastnom svete. Bol posadnutý túžbou objaviť originálnu myšlienku. Tento talentovaný vedec svojou matematickou teóriou doslova prevráti svet ekonómie naruby. Získal skvelé postavenie v spoločnosti a tiež si založil rodinu. Jeho žena si jedného dňa uvedomí, že John trpí psychickou poruchou. Ten sa zrazu musí naučiť prijať sám seba.

Trailer: Čistá duša (2001)

1. Schindlerov zoznam (1993)

 • ČSFD: 92 %
 • IMDB: 8,9

Príbeh sa odohráva v Krakove v roku 1939, kedy boli Židia pod stále sa zvyšujúcim tlakom zo strany nacistov. Do problematiky vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistickej strany, ktorý v sebe dokázal nájsť dobro a zachránil tých, ktorým už neostávala žiadna nádej na prežitie. Tento film Stevena Spielberga je kľúčové dielo svetovej kinematografie. Získal siedmich Oscarov, čo ho radí medzi najlepšie filmy podľa skutočnej udalosti.

Trailer: Schindlerov zoznam (1993)

Kritici vybrali aj najhoršie filmy z roku 2018. Ktorú sú to?

Zdroj csfd.cz
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií