fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

FOTKY: 10 vozidiel, ktoré riadi Vladimír Putin. Áno, aj kombajn!

Máte tip? napíšte nám mailom

Pri presunoch zväčša v konvoji luxusných a obrnených vozidiel, niekedy dokonca peši. Putin však nikdy nepohrdne príležitosťou šoférovať nejaký zaujímavý kúsok.

1. ZAZ-968

putin
Zdroj: Sergey Guneev/Sputnik

Zaporozhets 968, bohužiaľ známy svojou nemotornosťou, je prvým vozidlom, na ktorom Vladimir Putin jazdil. Jeho matka ho vyhrala v lotérii a darovala synovi. Prešiel na ňom tisíce kilometrov, kým ho nepredal istému kolegovi z KGB. Keď sa stal prezidentom, opäť sa stretol s rovnakým kusom, ktorý dnes hrdo drží vo svojej garáži.

2. GAZ-21

putin
Zdroj: Kevin Lamarque/Reuters

Prvý model nesúci meno „Volga“ od sovietskej automobily v Nižnom Novgorode bol najpopulárnejším vozidlom v ZSSR. Vladimir Putin si ho zakúpil v roku 2005 a zanedlho predviedol vodičské schopnosti aj americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi. Čierne Volgy boli často používané KGB a stali sa neoficiálnym symbolom výboru štátnej bezpečnosti. Jednou z najpopulárnejších medzi agentmi bol GAZ-24-24, ktorý dokázal zrýchliť až na 170 km/h.

3. Lada Niva

putin
Zdroj: SITA

Putin si vyskúšal aj ďalšiu domácu „klasiku“ s pohonom všetkých štyroch kolies. Používal ju na rybárske výlety a ako povedal:

„Prejde tam, kde Mercedes nemôže. Takisto dobre jazdí na snehu.“

Pri súčasnom kurze ruskej meny stojí okolo 7 400 eur. A to nie je veľa za „stroj“, ktorý sa dostane kdekoľvek. K nám sa však nechystá, takže si na ňu nerobte chute.

4. Nákladný automobil Kamaz

putin
Zdroj: Kremlin pool/EPA/EFE

Kto bol v máji 2018 svedkom slávnostného otvorenia tzv. Krymského mosta v Kerčskom prielive, ten videl ruského prezidenta za volantom nákladného auta Kamaz. Putin šiel na čele 36-členného konvoja, ktorý prešiel najdlhší most v Európe za necelých 16 minút.

Prečítajte si tiež:
Zábery, z ktorých mrazí: Priemyselná kamera zachytila smrteľnú autonehodu, pri ktorej duša opustila mŕtve telo

5. Mercedes ML

putin
Zdroj: Ruptly

Hoci Putin uprednostňuje automobily vyrobené na domácom trhu, neotočí sa chrbtom ani jazde na zahraničnom produkte. V roku 2017 sa v starobylom valaamskom kláštore na nemeckom Mercedese ML, pričom svojho osobného šoféra posadil na sedadlo spolujazdca.

6. Yo-Mobile

putin
Zdroj: Aleksey Nikolskyi/Sputnik

Plánovaná séria hybridných elektrických automobilov nikdy neuzrela svetlo sveta okrem niekoľkých prototypov. Putinovi sa ako jednému z mála podarilo šoférovať vozidlo predtým ako bol celý projekt 2014 zrušený.

7. Lada Kalina

putin
Zdroj: AFP

Pred desiatimi rokmi sa ruský prezident pustil do 4-dňovej cesty naprieč ďalekým ruským východom z Chabarovska do Čity v juhovýchodnej Sibíri.  Pre výlet si vybral práve tento typ značky Lada, ktorý označil za „vynikajúci.“ Ladu Kalina vyrábajú v troch verziách: 5-dverové kombi, 4-dverový sedan a 5-dverový hatchback.

8. Aurus Senat

putin
Zdroj: Alexei Druzhinin/Sputnik

Projekt Kortež, na ktorom od roku 2012 spolupracovalo Ruské štátne výskumné centrum (NAMI) s firmami ako Porsche, Bosch alebo Ruskaja Koža, má už za sebou premiéru štátnickej limuzíny Senat. Putin sa nikdy nevyhýbal sadnúť si za volant vlajkovej lode kremeľskej garáže a na záber vidno ako vezie egyptského vodcu Abdela Fattah el-Sisiho počas ich stretnutia v roku 2018 v Soči.

9. Formula 1

putin
Zdroj: Aleksey Nikolskyi/Sputnik

„Putin je dobrý chlapík a mal by viesť celú Európu,“ povedal šéf Formule 1 Bernie Ecclestone. Možno aj preto, že od roku 2010 ruský prezident neváha sadnúť do rýchleho monopostu, hoci komfort v jeho sedadle sa mu nepozdáva. „Aj môj Zaporozhets (ZAZ-968) mal viac miesta,“ dodal. Napriek tomu, že sa cítil trochu stiesnený, nedržal sa na uzde a „vypaľuje“ tomu slušných 240 km/h.

Prečítajte si tiež:
Facebook prichádza s novinkou! Fotky si upravíš priamo pri pridávaní!

10. Lada Vesta

putin
Zdroj: Sergey Guneev/Sputnik

Putin si vyskúšal Vestu na vlastnej koži, pochopiteľne, pred objektívmi ruských televízií, a nešetril chválou. „Je to výborné auto, má veľmi dobrú reakciu na plyn a je ľahko ovládateľné. Ide samo, aj keď sa zvyšuje záťaž pri stúpaní. Absolvovali sme náročné stúpanie, ale Vesta ho ľahko prekonala.“ V roku 2015 promo tohto kalibru výrazne pomohlo spoločnosti AutoVaz, ktorá prekonávala obrovský prepad automobilového trhu kvôli západným sankciám.

11. Motocykel Ural

putin
Zdroj: kremlin.ru

V období, keď ulicami Moskvy sa hnali protesty, Vladimir Putin sa vozil na motorke s „nočnými vlkmi“ na Kryme. Sovietske motocykle Ural majú dlhú históriu a boli vyrábané prevažne na export do Austrálie, Veľkej Británie, Francúzska, Fínska, Nemecka, Južnej Afriky, Brazílie a Spojených štátov. Počet predaných kusov od založenia fabriky Irbit presahuje 3,2 milióna kusov.

12. Kombajn

putin
Zdroj: Aleksey Nikolskyi/Sputnik

Ruský líder vyskúšal už naozaj všeličo, vrátane riadenia masívneho kombajnu v čase, keď bol predsedom vlády (2011). Spolu s prezidentom Dmitrim Medvedevom zožali 12 ton kukurice.

Prečítajte si tiež:

Zuzana Plačková: „Slováci, posielate peniaze Austrálii ako skur*ené ovce!”

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií