fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

FOTO: Tornáda v USA: Ich devastáciu zachytila aj družica

Ani v polovici apríla si v USA od búrok a tornád nevydýchli. Vyše tucet tornád si vyžiadal minimálne 6 obetí.

Máte tip? napíšte nám mailom

Tornáda v USA, silné búrky s nárazovým vetrom a ničivou silou pokračujú aj v polovici apríla v USA.

Tornáda zasiahli juh a východ krajiny, varovania boli vydané od Floridy až po Virgíniu. Najviac si to odniesol štát Mississippi.

Po jednom z tornád, 12. apríla, zostala stopa, ktorú zachytili družice obiehajúce okolo Zeme. Obrázky si môžete pozrieť v galérii.

Pohľad z družice
Pohľad z družice

Na prvom z nich je vidieť trajektóriu tornáda na prirodzenom farebnom spektre. Ukazuje ako tornádo vytrhalo vegetáciu v oblasti, kadiaľ sa prehnalo. Ostala po ňom svetlohnedá stopa zeminy a trosiek. Druhý obrázok znázorňuje teplotné spektrum. Miesta, ktorými prešlo tornádo majú vyššiu teplotu. Miesta, kde nie je vegetácia sa totiž ohrievajú rýchlejšie.

Teplota povrchu
Teplota povrchu

Trasa tornáda mala dĺžku až 70 míľ (122 km) a siahala od mestečka Jefferson Davis County po Clarke County a búrka mala silu EF-4, čo je v rámci tejto škály, druhá najvyššia intenzita.

Aj ostatné tornáda v USA zanechali po sebe škody, hoci boli o niečo slabšie (do EF-3). Zničili dokopy stovky domov a tisíce ľudí sú odkázaní na pomoc od štátu či blízkych. Zahynulo pri nich minimálne 6 ľudí. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Prečítajte si tiež:
Trumpovi visí v Bielom dome bizarný obraz. Musíte si ho pozrieť na vlastné oči
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií