fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

FOTO: Voda zaplavuje Slovensko. Hasiči evakuujú ľudí

Na Slovensku výdatne prší už niekoľko dní. Množstvo zrážok sa podpisuje najmä na stúpaní hladín vodných tokov, ktoré sa vybriežďujú, a dažde spôsobujú aj mnohé záplavy. Situácia je na Slovensku vážna.

Máte tip? napíšte nám mailom

Hlboká tlaková níž so stredom nad južným Poľskom prináša aj počas dnešného dňa zrážky, ktoré prispievajú k pretrvaniu povodňovej situácie. Niekoľkodňové silné dažde sa vo viacerých slovenských okresoch výrazne podpísali pod zvýšenie hladín riek a neprejazdnosť niektorých úsekov ciest.

Najkritickejšia situácia je na Spiši

Najkritickejšia situácia je podľa Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) na Spiši. V noci sa asi na 100-metrovom úseku vylial potok medzi obcami Veľký Folkmar a Kojšov, takže do tejto koncovej obce bol znemožnený prístup pre autá. Kritický úsek je podľa KSK aj medzi Gelnicou a Prakovcami, kde voda odmyla časť cesty v dĺžke približne 10 metrov.

Rieka Hnilec sa v Gelnickom okrese vyliala na viacerých miestach, a to aj v meste Gelnica pred hypermarketom, pričom cestu museli uzavrieť. K vybreženiu Hnilca došlo aj na ceste z Gelnice v smere na Jaklovce. Na rieke Hnilec bol vyhlásený 3. SPA.

Silný dážď sa podpísal aj pod zaliatie dlhodobej obchádzkovej trasy medzi Kysakom a Veľkou Lodinou, v Košickom okrese, vedúcej cez osadu Sopotnica. Rieka Hornád zaplavila extravilán obce Kysak a k zaplaveniu cesty došlo aj v úseku Trebejov – Družstevná pri Hornáde, kde je úsek cesty aktuálne neprejazdný.

Prečítajte si tiež:
MIMORIADNE: Muž údajne zabil dve osoby a ďalšiu drží ako rukojemníčku v obchode v Kežmarku

Najvyšší úhrn zrážok je na východe

Najvyšší úhrn zrážok na východnom Slovensku, a to 74,7 mm, bol nameraný v zrážkomernej stanici Košická Belá. Podobne vysoké úhrny nad 60 milimetrov boli zaznamenané aj v staniciach Smolník, Kojšovská Hoľa, Štós a Medzev.

Veľmi vážna je aj aktuálna povodňová situácia na Slovensku v povodí riek Hornád a Bodva. Rovnako aj vodný tok rieky Slatina na strednom Slovensku sa vylial z koryta na poľnohospodársku pôdu. Pre vysokú hladinu vodného toku Slatina sa zdvihla aj hladina toku Rybný potok, čo spôsobilo vyliatie vody z brehov a zaplavilo aj niekoľko rodinných domov. Aj tu platí 3. SPA.

Hasiči musia kvôli zhoršujúcej sa povodňovej situácii pristúpiť aj k evakuácii. Profesionálni a dobrovoľní hasiči v týchto chvíľach evakuujú ľudí z niekoľkých rodinných a bytových domov na Hornádskej ulici v Krompachoch v súvislosti s prívalovým dažďom.

Počas dnešného neskorého večera a nočných hodín očakáva ustávanie zrážok na väčšine územia Slovenska. Hladiny v horných častiach väčšiny zasiahnutých tokov by mali kulminovať vo večerných a nočných hodinách, s následnými poklesmi počas štvrtka, informuje SHMÚ. V stredných a najmä dolných častiach tokov treba podľa ústavu počítať s dotekaním.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií