Fotografka sa rozhodla zachytiť globálne tabu: Takto vyzerá život bez záchodov

Fotografka sa rozhodla zachytiť globálne tabu: Takto vyzerá život bez záchodov

Fotografka Andrea Bruce na svojich záberoch zachytáva život v najchudobnejších oblastiach sveta.

Americká fotografka a reportérka Andrea Bruce dokumentuje rôzne sociálne témy – nafotila sériu fotografií z vojny v Iraku či to, ako vyzerá život bez záchodov, ktorý dennodenne žije 1,1 miliardy ľudí z najchudobnejší časti sveta. Zachytiť a spracovať tému defekácie, hygieny, zdravia a chudoby, považovala to za obrovskú výzvu, pri ktorej však dlho neváhala a pustila sa do nej. Túto zákazku si u nej objednali National Geographic a získala za ňu aj prestížne ocenenie.


Zdroj: The Guardian

“Ak mám byť úprimná, keď mi povedali, aby som zdokumentovala príbeh defekácie v chudobnom svete, prešlo mi hlavou milión myšlienok,” spomína fotografka, ktorá unikátnu fotosériu zachytila v Indii, Vietname a na Haiti.

Zdroj: The Guardian

V Indii je podľa štatistík UNICEF-u príde každoročne polka celkového počtu Indov (524 miliónov) o svoje dieťa mladšie ako 5 rokov v dôsledku nedostatočnej hygieny. “Čím viac som celú túto problematiku rozoberala, tým viac som si uvedomovala, aká veľká časť svetovej populácie žije z odpadových vôd a bez čistej vody. Viac ľudí dokonca denne umiera v súvislosti s hygienickými problémami, než na maláriu či HIV,” objasňuje Bruce, ktorá si na skúmanie tejto problematiky v Indii vybrala chudobnú dedinu, s ktorou už mala skúsenosť z minulosti, kedy tam taktiež vytvárala fotosériu a miestni ju už poznali.

Zdroj: The Guardian

“Predtým som v danej dedinke vytvárala pre New York Times fotoreport o ženách a práci. Miestni ma teda už poznali a dôverovali mi. Zároveň však vedeli, že nie vždy budem rešpektovať ich súkromie,” tvrdí.

Zdroj: The Guardian

“Nie je to len o chorobách, ktorým tam ľudia čelia, je to každodenná rutina. Ženy sú tam často znásilňované a to nielen v Indii, ale rovnako tak aj na Haiti a vo Vietname a ženy sú tak omnoho zraniteľnejšie,” vysvetlila fotoreportérka.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Tiež si obkladáš misu toaletným papierom? OKAMŽITE S TÝM PRESTAŇ!
Zdroj: The Guardian

Tesne predtým, než sa mala Andrea presunúť na Haiti, zasiahol ostrov hurikán Matthew, po ktorom sa medzi obyvateľstvom objavila cholera. Tam spolupracovala aj s mimovládnou organizáciou, ktorá sem dováža kompostovacie toalety, ktoré neskôr zbiera a obsah poskytne poľnohospodárom na kompostovanie.

Zdroj: The Guardian

 

 

 

Zdroj: The Guardian

Google+ Linkedin

Written By :

„Najväčším šťastím človeka je žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“ - Honore De Balzac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*