fbpx
Fotografka sa rozhodla zachytiť globálne tabu: Takto vyzerá život bez záchodov

Fotografka sa rozhodla zachytiť globálne tabu: Takto vyzerá život bez záchodov

Fotografka Andrea Bruce na svojich záberoch zachytáva život v najchudobnejších oblastiach sveta.

Americká fotografka a reportérka Andrea Bruce dokumentuje rôzne sociálne témy – nafotila sériu fotografií z vojny v Iraku či to, ako vyzerá život bez záchodov, ktorý dennodenne žije 1,1 miliardy ľudí z najchudobnejší časti sveta. Zachytiť a spracovať tému defekácie, hygieny, zdravia a chudoby, považovala to za obrovskú výzvu, pri ktorej však dlho neváhala a pustila sa do nej. Túto zákazku si u nej objednali National Geographic a získala za ňu aj prestížne ocenenie.

Zdroj: The Guardian

“Ak mám byť úprimná, keď mi povedali, aby som zdokumentovala príbeh defekácie v chudobnom svete, prešlo mi hlavou milión myšlienok,” spomína fotografka, ktorá unikátnu fotosériu zachytila v Indii, Vietname a na Haiti.

Zdroj: The Guardian

V Indii je podľa štatistík UNICEF-u príde každoročne polka celkového počtu Indov (524 miliónov) o svoje dieťa mladšie ako 5 rokov v dôsledku nedostatočnej hygieny. “Čím viac som celú túto problematiku rozoberala, tým viac som si uvedomovala, aká veľká časť svetovej populácie žije z odpadových vôd a bez čistej vody. Viac ľudí dokonca denne umiera v súvislosti s hygienickými problémami, než na maláriu či HIV,” objasňuje Bruce, ktorá si na skúmanie tejto problematiky v Indii vybrala chudobnú dedinu, s ktorou už mala skúsenosť z minulosti, kedy tam taktiež vytvárala fotosériu a miestni ju už poznali.

Zdroj: The Guardian

“Predtým som v danej dedinke vytvárala pre New York Times fotoreport o ženách a práci. Miestni ma teda už poznali a dôverovali mi. Zároveň však vedeli, že nie vždy budem rešpektovať ich súkromie,” tvrdí.

Zdroj: The Guardian

“Nie je to len o chorobách, ktorým tam ľudia čelia, je to každodenná rutina. Ženy sú tam často znásilňované a to nielen v Indii, ale rovnako tak aj na Haiti a vo Vietname a ženy sú tak omnoho zraniteľnejšie,” vysvetlila fotoreportérka.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Olivie Žižková naspievala odvážnu skladbu Evropo dýchej o imigrantskej kríze!
Zdroj: The Guardian

Tesne predtým, než sa mala Andrea presunúť na Haiti, zasiahol ostrov hurikán Matthew, po ktorom sa medzi obyvateľstvom objavila cholera. Tam spolupracovala aj s mimovládnou organizáciou, ktorá sem dováža kompostovacie toalety, ktoré neskôr zbiera a obsah poskytne poľnohospodárom na kompostovanie.

Zdroj: The Guardian

 

 

 

Zdroj: The Guardian

Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.