Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Francúzsko a jeho spojenci mohli zastaviť genocídu v Rwande spred tridsiatich rokov, vyhlásil prezident Macron

V roku 2021 Macron počas návštevy stredoafrickej krajiny uznal „zodpovednosť“ Francúzska za genocídu, ktorá si vyžiadala viac ako 800-tisíc mŕtvych.

4.4.2024 (SITA.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že Francúzsko a jeho spojenci „mohli zastaviť“ genocídu v Rwande z roku 1994 a „nemali na to vôľu“.

Macronov úrad vo vyhlásení uviedol, že francúzsky prezident zverejní video na sociálnych sieťach v nedeľu, keď si Rwanda pripomína 30. výročie genocídy.

Príliš podporovali rwandskú vládu

Macron vo videu hovorí, že „Francúzsku, ktoré mohlo zastaviť genocídu so svojimi západnými a africkými spojencami, chýbala vôľa urobiť to“.

V roku 2021 Macron počas návštevy stredoafrickej krajiny uznal „zodpovednosť“ Francúzska za genocídu, ktorá si vyžiadala viac ako 800-tisíc mŕtvych, väčšinou Tutsiov a tiež umiernených Hutuov, ktorí sa ich snažili chrániť pred hutskými extrémistami.

Kritici tvrdia, že Francúzsko príliš podporovalo rwandskú vládu vedenú Hutuami, ktorá stála za genocídou, a že dianie v krajine dlho prehliadalo.

Kontroverzná misia OSN

Organizácia Spojených národov (OSN) 22. júna 1994 povolila rozmiestnenie francúzskych síl v juhozápadnej Rwande. Táto misia však bola pomerne kontroverzná.

Francúzska humanitárna zóna síce zachránila niektoré potenciálne obete, neskôr sa však objavili správy, že francúzska pomoc prišla neskoro a v uvedenej zóne sa podarilo ukryť aj niektorým vrahom.

Viac k témam: Genocída, genocída v Rwande
Zdroj: SITA.sk – Francúzsko a jeho spojenci mohli zastaviť genocídu v Rwande spred tridsiatich rokov, vyhlásil prezident Macron © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií