Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Francúzsko pošle Ukrajine strely s dlhým doletom Storm Shadow, vojenský balík pomoci oznámilo aj Nemecko

Nemecko, ktoré je už teraz jedným z najväčších poskytovateľov vojenskej pomoci Ukrajine, vyčíslilo hodnotu najnovšieho balíka na takmer 700 miliónov eur.

11.7.2023 (SITA.sk) – Francúzsko pošle Ukrajine strely s dlhým doletom. Pri príchode na summit Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) vo Vilniuse to oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Elyzejský palác uviedol, že Ukrajine dodajú strely SCALP, ktoré sú známe aj pod ich britským názvom Storm Shadow. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Dodávky zbraní a techniky

Vzhľadom na situáciu a protiofenzívu vedenú Ukrajinou som sa rozhodol zvýšiť dodávky zbraní a techniky, aby Ukrajinci mali schopnosť ďalej zasahovať a zároveň zachovať jasnosť a súdržnosť našej doktríny, a teda umožniť Ukrajine brániť svoje územie,“ povedal Macron. Podľa jeho slov je dnes dôležité „vyslať posolstvo podpory Ukrajiny, jednoty NATO a rozhodnutia, že Rusko nemôže a nesmie vyhrať túto vojnu“.

Storm Shadow je nízko pozorovateľná raketa dlhého doletu odpaľovaná zo vzduchu a jej dolet presahuje 250 kilometrov. Tieto strely už poskytla Ukrajine aj Veľká Británia.

Nemecko taktiež oznámilo ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu, ktorý zahŕňa 40 obrnených vozidiel Marder, 25 starých tankov Leopard 1 a dva systémy protivzdušnej obrany Patriot.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Nemecké ministerstvo obrany v utorok oznámilo, že poskytne Ukrajine aj ďalších 20-tisíc kusov delostreleckej munície, päťtisíc kusov dymovej munície, balík prieskumných a bezpilotných prostriedkov a dronový systém Luna. K dispozícii bude aj päť obrnených vyslobodzovacích vozidiel.

Strely dlhého doletu Taurus

Nemecko, ktoré je už teraz jedným z najväčších poskytovateľov vojenskej pomoci Ukrajine, vyčíslilo hodnotu najnovšieho balíka na takmer 700 miliónov eur.

Nemeckí predstavitelia na samite Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v litovskom Vilniuse prisľúbili ďalšiu vojenskú pomoc, no dali jasne najavo, že sa naďalej zdráhajú súhlasiť s požiadavkou Ukrajiny na strely dlhého doletu Taurus.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit NATO vo Vilniuse (foto)

Viac k témam: Francúzsky prezident, Protiraketový systém Patriot, rusko-ukrajinský konflikt, Samit NATO, strely Storm Shadow, strely Taurus, Vojenská pomoc Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Francúzsko pošle Ukrajine strely s dlhým doletom Storm Shadow, vojenský balík pomoci oznámilo aj Nemecko © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií