Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Gašpar, Choma či Holák. Nadácia si posvietila na „pravé ruky“ nových ministrov, ide o samé kontroverzné mená

Generálneho tajomníka služobného úradu na ministerstve obrany, ktoré povedie Robert Kaliňák, bude zastávať Peter Krajčírovič.

28.10.2023 (SITA.sk) – Noví ministri si na svojich rezortoch krátko po vymenovaní zvolili svoje „pravé ruky“. Ako píše Nadácia Zastavme korupciu, novými štátnymi tajomníkmi budú aj ľudia s väzbami na podnikateľov Bödörovcov či obžalovaní otec a syn Kuffovci.

Štefan Kuffa a Filip Kuffa (obaja kandidovali na kandidátke SNS) čelia obžalobe po údajnom útoku na farmárov z Kežmarku. Prvý menovaný bude štátnym tajomníkom na ministerstve kultúry. Filip Kuffa bude štátnym tajomníkom envirorezortu.

Stretávky na poľovníckej chate

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka bude v novom volebnom období viesť Richard Takáč (Smer-SD). Jeho štátnym tajomníkom sa stal Vladimír Vnuk. V minulosti pôsobil ako výkonný riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), v rovnakom čase ako generálny riaditeľ na PPA pôsobil Juraj Kožuch, ktorý je obžalovaný v kauze Dobytkár.

Blízkym Bödörovcom je podľa Nadácie Zastavme korupciu aj nový štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Pavol Gašpar, ktorý je synom bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara (Smer-SD) a súčasného predsedu parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.

Pavol Gašpar zastupoval Norberta Bödöra ako advokát, Gašparovci sú zároveň vzdialenou rodinou Bödörovcov. Pavol Gašpar je taktiež známy aj z videí z nahrávok z poľovníckej chaty, kde sa Robert Fico a Robert Kaliňák (obaja Smer-SD) stretávali s otcom Norberta Bödöra a advokátom Marekom Parom.

Mýtna zmluva so Skytollom

Ministerstvo dopravy bude viesť Jozef Ráž mladší a jeho štátnym tajomníkom bude Igor Choma. Ten v rokoch 2006 až 2010 šéfoval Národnej diaľničnej spoločnosti, zároveň v tom čase Slovensko podpísalo mýtnu zmluvu medzi diaľničiarmi a firmou Skytoll.

Generálnou tajomníčkou služobného úradu (GTSU) sa stala Kristína Vavríková. Podľa životopisu, ktorý je súčasťou jej menovania vládou do funkcie, bola v rokoch 2017 až 2020 riaditeľkou kancelárie šéfa štátneho podniku Letové prevádzkové služby.

„V tom čase podniku šéfoval Blažej Zaujec, bývalý pracovník SBS Bonul, ktorú donedávna ovládal otec Norberta Bödöra. Bödör mladší je tiež obžalovaný v  kauze Dobytkár,“ uvádza Nadácia Zastavme korupciu.

Miliónové IT zákazky v  utajenom režime

Post generálneho tajomníka služobného úrodu v rezorte spravodlivosti bude zastávať Andrej Holák.V  minulosti bol podpredsedom Úradu pre verejné obstarávanie a práve v tejto funkcii odobril postup, vďaka ktorému mohli daniari obstarať miliónové IT zákazky v  utajenom režime. Práve tieto zákazky sú podstatou kauzy Mýtnik, ktorú prejednáva Špecializovaný súd,“ píše Nadácia.

Generálneho tajomníka služobného úradu na ministerstve obrany, ktoré povedie Robert Kaliňák, bude zastávať Peter Krajčírovič. Ten šéfoval ochranke ústavných činiteľov. V minulosti ho za vlády strany Smer-SD koaličná strana Most-Híd žiadala postaviť mimo službu v kauze únosu Vietnamca.

Generálny tajomník služobného úradu je po ministrovi druhý kľúčový človek, ktorý ovplyvňuje rezort, tvrdí Nadácia Zastavme korupciu. Práve pod GTSU patrí rozpočet ministerstva, verejné obstarávania, ale hlavne personálna politika. Koncom roka 2021 parlament cez novelu zákona o  štátnej službe právomoci GTSU v oblasti personálnej ešte viac posilnil. Generálny tajomník môže odvtedy de facto odvolať vedúcich zamestnancov spadajúcich pod ministerstvo bez udania dôvodu a  okamžite. Táto novela prešla Národnou radou aj po predošlom vetovaní prezidentkou.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny tajomník, korupčné kauzy, Nadácia, Štátny tajomník
Zdroj: SITA.sk – Gašpar, Choma či Holák. Nadácia si posvietila na „pravé ruky“ nových ministrov, ide o samé kontroverzné mená © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií