fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Generačné rozdiely sa prehlbujú: V čom sú odlišné X, Y, Z a Alfa?

Máte tip? napíšte nám mailom

Bežne sa môžeme v médiách stretnúť s tým, že sa spomína generácia X, Y a Z. Sú pomenovaním pre ľudí narodených v rôznych obdobiach a poukazujú na rozdiely, ktoré sú medzi jednotlivými generáciami.

Generácia X

Teraz bude reč najmä o našich rodičoch. Generácia X sa narodila v rokoch 1960 – 1980. Ľudia narodení v týchto rokoch sa sústreďujú najmä na dobré pracovné podmienky, životný štandard a uznanie. Boli zvyknutí na to, že najskôr tvrdo pracovali a až potom sa zabávali. Boli generáciou, ktorá sa už nebála zmeniť v živote zamestnanie, lebo kedysi to bolo niečo nepredstaviteľné. Aj keď sa nebáli niečoho nového, tak kvôli udržaniu svojho miesta len sklopili uši a plnili príkazy. Bežne sa učili len ruštinu, dovolenkovali na Slovensku a stavali si obrovské rodinné domy. Títo ľudia si ešte dobre pamätajú komunizmus, a tak môžu porovnávať, kedy sa im na Slovensku žilo lepšie. Generácia X je tiež považovaná za najvzdelanejšiu.

Generácia Y

Ľudia narodení v rokoch 1980 – 1995 už boli trochu odlišní. Skôr spoznali príchuť slobody, a aj preto sa neboja povedať svoj názor. Pracujú tvrdo, ale nedajú so sebou zametať. Treba zarobiť na to, aby sa dalo zabávať, cestovať, spoznávať celý svet. Ich očakávania sú ale niekedy veľmi nerealistické. Generácia bola svedkom veľkých zmien v spoločnosti i v technológiách. Poznali prvé mobilné telefóny, ktoré nahradili smartfóny. Táto generácia miluje aplikácie, dobré jedlo, internet a túži zmeniť svet.

Prečítajte si tiež:
Ficov volebný marketing odhalený?! Stručné videovlogy, sociálne balíčky a vytasené bicepsy!

Generácia mladých – Z

Sem patria všetci tí, ktorí sa narodili v roku 1995 a neskôr. Mladí ľudia dnes milujú technológie a zaujímajú sa o celý svet, hranice pre nich nie sú problém. Generácia Z nedokáže existovať bez internetu a slovo kniha je pre nich cudzie. Poznajú aktualizácie, sociálne siete, všetko si zjednodušujú. Celý ich život je zavesený na Facebooku alebo na Instagrame a delia sa o všetko. Porovnávajú seba i svoje veci s ostatnými  a neuspokoja sa s priemerom.  Na svet sa pozerajú omnoho jednoduchšie a vysoká škola ich láka menej. Majú menej predsudkov voči iným národom, sexuálnej orientácii alebo rase a snažia sa spoznať multikulturalizmus. Sú sebavedomí, niekedy až arogantní, tradície im veľa nehovoria. Generácia síce perfektne ovláda technológie, ale gramatika alebo stretnutia tvárou v tvár sú problémom.

View this post on Instagram

THANK YOU @gucci FOR HAVING ME

A post shared by BILLIE EILISH (@billieeilish) on

Generácia X, Y a Z a tiež aj Alfa

Generácia alfa predstavuje deti narodené po roku 2010. Charakteristické pre ňu je, že už aj batoľatá majú tablety  a vedia ich ovládať. Nevedia základné veci o prírode alebo o svojom okolí, no wifi nájdu všade.

Prečítajte si tiež:

Trpí Tourettovým syndrómom a získala prestížnu cenu: Kto je Billie Eilish?

Zdroj: dalito.sk  alkp.sk  personalcentrum.sk  feminity.zoznam.sk

https://www.instagram.com/p/BrlXyCyF2kp/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií