Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Generálny riaditeľ ILO: Pandémia poškodí trh práce, je to katastrofa

Nie je prekvapením, že koronakríza do veľkej miery postihla aj zamestnanosť vo svete. Podľa Medzinárodnej organizácie práce (ILO) je viac ako miliarda pracujúcich vystavená riziku zníženia mzdy alebo straty zamestnania. Generálny riaditeľ organizácie Guy Ryder priznal, že je to skutočná katastrofa.

Špecializovaná agentúra OSN v Ženeve prehlásila, že súčasná pandémia poškodí trh práce oveľa viac ako globálna recesia spred vyše 10 rokov. Potvrdila to aj Medzinárodná organizácia práce (ILO). Ľudia sa boja o svoje pracovné miesto, nikto im nevie zaručiť, že nedostanú výpoveď. Generálny riaditeľ ILO Guy Ryder preto vyzval krajiny sveta, aby podnikli kroky na podporu ekonomík

Generálny riaditeľ ILO predpovedal katastrofu

Generálny riaditeľ ILO, Guy Ryder, prezradil, že medzi rokom 2008 a 2009 ľudia prišli približne o 22 miliónov pracovných miest. Experti ILO odhadujú, že len v druhom štvrťroku tohto roka dôjde k strate zhruba 195 miliónov pracovných miest na celom svete. Napríklad v USA sa v priebehu posledných troch týždňov zaregistrovalo na úradoch práce viac ako 16 miliónov nových nezamestnaných.Je to úplná katastrofa. Domnievam sa však, že vo svete, v ktorom štyria z piatich pracujúcich žijú v krajinách úplne alebo čiastočne zablokovaných, by nemalo byť prekvapením, že sa pohybujeme v takýchto číslach,“ povedal generálny riaditeľ ILO Ryder.

Viac ako dve miliardy pracujúcich na celom svete ovplyvňujú blokády spojené s pandémiou a cestovné obmedzenia. Podľa štatistík agentúry OSN je na svete zamestnaných okolo 2,7 miliardy ľudí, čo je zhruba 81 % celosvetovej pracovnej sily. Z toho približne 1,25 miliardy ľudí, teda asi 38 % celosvetovej pracovnej sily, je obzvlášť zraniteľných. Pracujú v hoteloch, reštauráciách, maloobchode a spracovateľskom priemysle, kde došlo k drastickému poklesu produkcie.

Krajiny by mali zabrániť nezamestnanosti

Vo vysoko rizikových odvetviach, ako už spomenutá gastronómia či práca v maloobchode, má najväčší podiel pracovníkov Severná aj Južná Amerika a Európa. Zamestnanci súčasnú pandémiu nevnímajú príliš pozitívne, nakoľko nevedia, čo ich v budúcich týždňoch či mesiacoch čaká. Dobrou správou však je, že majú lepšie sociálne zabezpečenie. Na svete okrem toho pracujú až 2 miliardy ľudí v neformálnom sektore, najmä v rozvojových ekonomikách, a sú tak najohrozenejší.

Generálny riaditeľ ILO Ryder na základe týchto zistení vyzval lídrov krajín, aby podnikli kroky na podporu svojich ekonomík a pomohli udržať pracovné miesta. Viaceré vlády už oznámili masívne balíky stimulov na podporu firiem a udržanie zamestnanosti. Vo Francúzsku a Nemecku zaviedli programy, ktoré firmám umožňujú radšej skrátiť pracovný čas namiesto znižovania počtu pracovných miest. Vlády zároveň doplácajú rozdiely v mzdách.

Generálny riaditeľ ILO: Pandémia poškodí trh práce, je to katastrofa
zdroj: pexels.com

Pandémia a rozkvet home officu

Francúzsku a nemeckú iniciatívu sa rozhodla podporiť aj Európska komisia. Poskytne 100 miliárd eur na podporu pracovného trhu. Okrem toho dočasne pozastavili platnosť prísnych fiškálnych pravidiel. Ministri financií bloku však v rámci dohody o záchrannom balíku za vyše 500 miliárd eur neschválili zavedenie tzv. koronabodov, teda spoločných dlhopisov eurozóny.

S nástupom koronakrízy museli mnohé firmy zo dňa na deň prejsť na vzdialenú prácu z domu, takzvaný home office. Generálny riaditeľ ILO bol však opatrný pri otázke, či táto kríza nezvratne zmení spôsob práce. Podľa jeho slov všetkých prekvapilo, keď sa ukázalo, do akej miery sú ľudia schopní pracovať digitálne, na diaľku. Tiež si ale myslí, že je otázne, či ľudia takto naozaj chcú pracovať, keďže práca je tiež sociálna záležitosť.

Zdroj TASR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií