Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rakúsky fotograf Gero Fischer prichádza do slovenského Ríma. Tešiť sa môžete na vernisáž aj besedu o fotografii, migrácii či diaspórach

Gero Fischer v trnavskom divadle otvorí výstavu s názvom „Z viedenských umeleckých diaspór“. Súčasťou vernisáže je aj neformálna beseda s autorom a ďalšími hosťami.

Kto je Gero?

Gero Fischer sa narodil v roku 1944 v meste Lambach, Hornom Rakúsku, kde absolvoval základnú školu a maturitu (1962). Na jeseň toho istého roku začal študovat slavistiku na Viedenskej univerzite. Od 1964 do 1970 študoval v Prahe, priebežne (v roku 1968) dokončil štúdium doktorátom na Viedenskej univerzite. Od roku 1970 pracoval na Inštitúte slavistiky, spočiatku ako odborný asistent, neskoršie ako profesor. Od roku 2010 je na penzii. Má dve dcéry a dve vnučky.

Slovenská maliarka Saša Makarová

Fotografiou sa zaoberá od mladého veku. Technické zručnosti sa naučil od otca, ktorý bol vášnivým fotoamatérom. Sám sa považuje za autodidakta. Umelecké inšpirácie nadobudol štúdiom svetovej fotografie, obzvlášť českej a slovenskej dokumentárnej fotografie. Vytvoril niekoľko cyklov o Viedni, rakúsko-českom pohraničí, severnej Morave, Moldavsku, o Banáte (historické územie ohraničené riekami Mureš, Tisa, Dunaj a na východe pohorím Južných Karpát – pozn. red.), Turecku, Poľsku, Estónsku, atď.

Dokumentuje každodenný život

Ústredným záujmom pri fotografovaní projektov je v prípade Gera Fischera každodenný život v tradícii dokumentárnej fotografie. V posledných rokoch sa sústreďuje na tvorbu portrétov. Svoje práce vystavoval vo Viedni aj v zahraničí.

Český spisovateľ Milan Racek

V roku 1999 založil v areáli Inštitútu slavistiky „Galerie auf der Pawlatsche“. Ako kurátor realizoval viac než 150 výstav. Na výstavách predstavil vedľa renomovaných autorov aj mladých absolventov umeleckých fotografických škôl z Česka, Slovenska, Poľska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka a iných krajín.

Vystavené fotografie pôsobia komorným dojmom, akoby nás chceli na chvíľu stíšiť a spomaliť

Vystavený projekt Fischer fotografoval v rokoch 2008 – 2010 na základe objednávky neziskovej organizácie a inštitúcie pre migrantov. Samotné fotografovanie viedenských diaspór však nie je samoúčelné. Autor o diaspórach aj teoreticky vyučuje a prednáša v kontexte etnicity v Nemecku so zameraním na Slovanov. Fotografoval 18 umelcov rôznych národností.

Na vystavených fotografiách tak môžeme vidieť umelcov, intelektuálov a osobnosti z rôznych krajín, napr. z Českej republiky je to maliar a učiteľ Vladimír Kočí, spisovateľ Milan Ráček, maliari Abbé Libanský, Ondřej Kohout, Eva Vonešová, Otakar Slavík a keramik Otakar Sliva. Zo Slovenska maliarka Saša Makarová a maliar Ľubomír Hnatovič, Srbsko na fotografiách zastupuje hudobník Moša Sisič. Z Rumunska je to maliarka Nina Rabinovich a spisovateľky Elisabeth Mnatsakanjan a Julija Rabinovich (dcéra Niny Rabinovich). Nemecko zase zastupuje speváčka Lissa Foitl, Izrael gitarista Eric Larry, Turecko hudobník Volkan Yücesu a Poľsko hudobník Krzysztof Dobrek.

Rumunská spisovateľka Julija Rabinovich

Tieto čiernobiele fotografie adjustované vo veľkých rámoch pôsobia komorným dojmom, akoby nás divákov chceli na chvíľu stíšiť a spomaliť na našej rýchlej ceste, zamyslieť sa nad osudom a životnou cestou zobrazovaných, a možno i prehodnotiť tú našu.

Text pripravila kurátorka výstavy Mgr. art. Petra Cepková, ArtD.

[table id=3 /]

Súčasťou výstavy bude neformálna diskusia s profesorom Gerom Fischerom na tému fotografia, migrácia a diaspóry. Spoludiskutujúci sú Anton Sládek, fotograf, Jozef Sedlák a Petra Cepková, FMK UCM, Trnava. Začiatok diskusie 2. 4. 2019 o 15:00 hod. v zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika v Trnave, Trojičné nám. 2, Trnava.

Projekt výstavy podporilo z dotačného systému mesto Trnava. Pripravil ho Ateliér komunikácie v médiu fotografie na FMK UCM v Trnave.

[envira-gallery id=“85349″]

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií