Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Google Assistant vás odpočúva aj keď ho neaktivujete: Priznal to aj manažér vývoja!

Mysleli ste si, že vás Google počuje, a preto vám niekedy zobrazuje náhodne“ veci o ktorých hovoríte? Podľa všetkého máte pravdu.

Zakaždým, keď dávate pokyny Google hlasovému asistentovi, existuje šanca, že niekto fyzicky túto konverzáciu medzi vami môže počúvať. To, že Google evidentne zaznamenáva váš hlas by vysvetľovalo mnohé. Tento zásah do súkromia sa však v blogovom príspevku snažil obhájiť David Monsees, produktový manažér spoločnosti Google pre vyhľadávanie, ktorý hovorí: „Sedia za tým odborníci na jazyky, ktorých úlohou je prehodnocovať a prepisovať malú množinu otázok, aby nám pomohli lepšie porozumieť rôznym jazykom. Toto je negatívna súčasť celého procesu budovania rečovej technológie, no je zároveň nevyhnutná pre vytváranie produktov, ako je Asistent Google.“

Zdroj: assistant.google.com

Google teda tvrdí, že dôvodom, prečo títo ľudia počúvajú vaše rozhovory s Asistentom Google, je zefektívnenie komunikácie vo viacerých jazykoch. Toto odhalenie bolo reakciou na únik zvuku dodávateľom, ktorý spoločnosť Google označuje ako „recenzent jazykov“.

Zakaždým, keď vyslovíte výraz „Hey Google“ alebo fyzicky pristupujete k funkcii Asistent Google na vašom smartfóne alebo na domovskej stránke Google, vaše interakcie sa zaznamenávajú a zmluvné strany potom tieto záznamy potenciálne preveria. Okrem spracovávania údajov, keď vydáte príkaz, však vaše zariadenie niekedy počúva aj to, čo spoločnosť Google nazýva „falošné prijatie“. To v praxi znamená, že váš hlas je zaznamenaný aj keď sa priamo nedáte príkaz na prebudenie Asistentu Google.

Pokiaľ ide o vaše osobné údaje, spoločnosť Google tvrdí, že iba 0,2 percenta všetkých zvukových úryvkov skončí v recenzentoch jazykových správ spoločnosti. Spoločnosť vám umožňuje tieto útržky odstrániť manuálne alebo automaticky po určitom čase.

Je im čoraz ťažšie dôverovať

Napriek tomu táto správa predstavuje významný rozdiel v spôsobe, akým spoločnosť Google prezentuje ochranu svojich zákazníkov. Aj keď dôvod na odpočúvanie je síce relevantný, a ak sa technológia má naďalej vyvíjať tak pravdepodobne aj nevyhnutný, odborníci sa zhodujú, že ide o porušenie súkromia.

Zdroj: techcrunch.com

Väčšina ľudí, ktorí používajú smartfóny či počítače si už zvykla, že zariadenia monitorujú, zaznamenávajú a analyzujú takmer každú interakciu, ktorú spravíme. Málokto sa však zamýšľa nad tým, že odpočúvať nás môžu aj takýmto spôsobom. Skutočnosť, že vaše hlasové údaje sa z akéhokoľvek dôvodu prenášajú zmluvným dodávateľom, znamená, že vždy existuje šanca k ich úniku alebo ku ohrozeniu informácií.

Odpočúva ma aj Apple?

S asistentom Siri od spoločnosti Apple prebieha spracovanie väčšiny hlasových povelov iba v danom zariadení a jediná informácia odoslaná do cloudu je žiadosť o konkrétne informácie, ako napríklad športové skóre, počasie, GPS informácie a iné. Apple nezaznamenáva váš hlas a zariadenie čaká na vyslovenie slova „Hey Siri“.  Keď následne zaznamenáva váš hlas, táto zvuková nahrávka nikdy neopustí zariadenie.

Ako sme už písali neraz, vaše osobné informácie a súkromie sú čoraz viac ohrozené. Technologické spoločnosti nemajú najlepšie výsledky čo sa dodržiavania hraníc týka.

Zdroj: inc.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií