fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Grécka europoslankyňa Kaili nemá na krku len Qatargate, ale čelí aj vyšetrovaniu pre podvod

Nemenovaná osoba blízka vyšetrovaniu uviedla, že Kaili podľa vyšetrovateľov dlží Európskemu parlamentu zhruba 100-tisíc eur.

Máte tip? napíšte nám mailom

25.4.2023 (SITA.sk) – Grécka europoslankyňa Eva Kaili okrem vyšetrovania v súvislosti s korupčnou kauzou známou ako Qatargate čelí tiež separátnemu vyšetrovaniu pre podvod.

Vyšetrovanie, ktoré oznámili už v decembri, no neboli známe podrobnosti, sa týka troch potenciálne podvodných aktivít, a to či zavádzala Európsky parlament o umiestnení a pracovných aktivitách svojich asistentov, brala si podiel z náhrad za „falošné“ pracovné cesty, ktoré zorganizovala, a či tiež brala provízie z časti ich platov.

Obvinená je aj ďalšia Grékyňa

Podvodu sa údajne dopustila v rokoch 2014 – 2020. Informuje o tom portál Politico, ktorý mal možnosť nahliadnuť do listu Európskej prokuratúry (EPPO) predsedníčke europarlamentu Roberte Metsole v danej veci.

Nemenovaná osoba blízka vyšetrovaniu uviedla, že Kaili podľa vyšetrovateľov dlží Európskemu parlamentu zhruba 100-tisíc eur.

Vyšetrovanie sa zameriava aj na ďalšiu grécku europoslankyňu Mariu Spyraki. Vyšetrovatelia ju obviňujú, že zavádzala inštitúciu o činnosti svojich asistentov a hovorila im, aby účtovali výdavky za falošné pracovné cesty.

Dokumenty však netvrdia, že by Spyraki dostávala provízie z miezd alebo falošných refundácií. Príslušné dokumenty okrem toho menujú štyroch bývalých zamestnancov Kaili a dvoch niekdajších asistentov Spyraki ako potenciálnych účastníkov v podvodnom konaní.

Prečítajte si tiež:
Neďaleko islandského letiska v Keflavíku začala z pukliny vyvierať láva (video)

Žiadosť o zbavenie imunity

„Súčasné vyšetrovanie sa týka silných podozrení z opakovaného podvodu a/alebo iných závažných nezrovnalostí,“ uviedla hlavná prokurátorka EPPO Laura Kövesi v liste, ktorý poslala parlamentu v decembri a v ktorom žiada o zbavenie imunity Kaili aj Spyraki.

Parlament teraz začína tento proces s Kaili, so Spyraki už ho začal. Poslanci mali v utorok diskutovať o imunite Kaili na stretnutí výboru pre právne záležitosti.

EPPO verejne oznámila vyšetrovanie 15. decembra, len niekoľko dní po zatknutí Kaili v Bruseli v súvislosti s Qatargate.

Kaili je v domácom väzení

Škandál sa týka možného podplácania európskych zákonodarcov zo strany Kataru a Maroka. Niekdajšia podpredsedníčka europarlamentu je v súčasnosti v domácom väzení.

Kaili prostredníctvom právnika povedala, že sľúbila, že splatí všetky dlžné peniaze a bude dodržiavať všetky odporúčania.

Spyraki pre Politico povedala, že jej prípad nemá nič spoločné s Kaili a potvrdila, že nikdy nebola obvinená z brania provízií.

Viac k témam: Podvod, Qatargate
Zdroj: SITA.sk – Grécka europoslankyňa Kaili nemá na krku len Qatargate, ale čelí aj vyšetrovaniu pre podvod © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Medzi Izraelom a Palestínčanmi stále panuje napätie, militanti vystrelili z Pásma Gazy niekoľko rakiet
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií