fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Greta kritizovala odlesňovanie Amazonského pralesa: Brazílsky prezident ju nazval faganom

Máte tip? napíšte nám mailom

Greta Thunberg sa opäť stala terčom útokov politikov. Môže za to odlesňovanie Amazonského pralesa, ktoré odsúdila na sociálnych sieťach. 

Existuje na svete ešte niekto, kto by nepočul o mladej švédskej aktivistke Grete Thunberg? Počas posledných týždňov narastá jej popularita paralelne s počtom ľudí, ktorí ju kritizujú. Sú to hlavne politici, ktorým sa nepáči jej verejný útok a angažovanosť v boji o záchranu našej planéty. Enormnou rýchlosťou sa topia ľadovce, ovzdušie je znečistené emisiami, Austráliu zachvátili ničivé požiare a aj Benátky sa počas uplynulých týždňov museli vysporiadať so zvýšenou hladinou riek.  

Odlesňovanie Amazonského pralesa

Najnovším predmetom záujmu sa pre Gretu stalo odlesňovanie Amazonského pralesa. Mladá študentka na sociálnej sieti zverejnila príspevok, kde vyhlásila, že svet sa nezaoberá tým, čo sa deje v Brazílii. Aj napriek tomu, že proti odlesňovaniu dažďového pralesa sa postavili mnohí politici, klčovanie vzácnych lesov sa nezastavilo. Naopak, miera odlesňovania stále stúpa.  

„Domorodci boli zavraždení kvôli tomu, že sa snažili chrániť lesy pred ilegálnym odlesňovaním. Je hanbou, že svet o tom mlčí,“  vyjadrila sa aktivistka Greta Thunberg na Twitteri, pričom nezabudla pridať ani video, na ktorom sú zábery postreleného domorodca.

Odpoveď od brazílskeho prezidenta na seba nenechala dlho čakať. O dva dni na to povedal na adresu mladej aktivistky, že jej médiá dávajú až príliš veľký priestor na vyjadrenie a označil ju za fagana.

Prečítajte si tiež:
Obmeniť celý šatník sa dá aj za 20 eur! Skúšali ste už ekologické nakupovanie?

Iniciátorka štrajkov

Greta Thunberg sa do povedomia verejnosti dostala ako iniciátorka minuloročných štrajkov pred švédskym parlamentom. Zo štrajku sa neskôr vytvorilo hnutie Piatky pre budúcnosť. Pred pár dňami sa uskutočnil klimatický summit v Madride, kde sa okrem svetových politikov na tému klímy vyjadroval aj slovenský premiér, Peter Pellegrini.  

Na klimatickom summite v Španielsku prečítala Greta Thunberg manifest, ktorý vytvorila spolu s ďalšími dvomi aktivistkami. S textom jej pomáhali jej nemecká kolegyňa, Luis Neubauer, a španielska koordinátorka piatkových študentských demonštrácií, Angela Valenzuela. V manifeste predstavili požiadavky, smerujúce k zníženiu emisnej záťaže planéty. 

Zdroj: theguardian.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií