fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Greta Thunberg vraj nie je spôsobilá viesť ľudí: Vyjadril sa tak uznávaný detský psychiater

Máte tip? napíšte nám mailom

Meno švédskej ekologickej aktivistky sa v posledných mesiacoch skloňuje naozaj intenzívne. Kým zo začiatku bola  Greta Thunberg verejnosťou obdivovaná a uznávaná, pretože ako 16-ročná nabrala odvahu postaviť sa pred celý svet a bojovať za niečo, čo väčšina populácie ignoruje, dnes sa situácia mení.

Ostro sledovaná cesta cez Atlantik

Koncom septembra sa v New Yorku uskutočnil summit týkajúci sa problematiky klimatických zmien. Zúčastnili sa ho mnohí svetoví lídri a medzi nimi mala s prejavom vystúpiť aj samotná Greta Thunberg. Pozornosť médií na seba strhla už spôsobom prepravy na miesto konania konferencie, ktorý bol viac ako netradičný. Rozhodla sa totiž pre plavbu na plachetnici, pretože tá nezanecháva žiadnu uhlíkovú stopu. Na cestu vyrazili z anglického prístavu Plymouth a namiesto 8 hodín strávených na palube lietadla sa plavila dva týždne v bojových podmienkach bez toalety či sprchy. Elektrinu si plachetnica vyrábala alternatívne, pomocou vody a slnečného žiarenia.

Klimatický summit OSN v New Yorku

Newyorskej konferencie sa zúčastnili prezidenti najsilnejších svetových ekonomík, ale aj odborníci zaoberajúci sa problematikou globálneho otepľovania. Po vystúpení samotnej Grety Thunberg sa však strhla vlna diskusií o tom, či mladá Švédka predsa len nezachádza priďaleko a či je spôsob, akým vedie svoje protesty relevantný. Mladá študentka sa totiž veľmi tvrdo “obula” do politikov a emóciám podľahla natoľko, že sa počas prejavu rozplakala.

Greta Thunberg nie je v poriadku

Po Gretinom vystúpení sa mnohí odborníci začali zaoberať jej psychickým zdravím. O aktivistke je známe, že trpí Aspergerovým syndrómom, teda určitou poruchou v rámci sociálnej interakcie. Ide o druh autizmu. Ako uviedol predseda Asociácie detskej a dorastovej psychiatrie ČR a súdny znalec Jaroslav Matýs, Greta je nezrelé dieťa, u ktorého absentuje sociálne cítenie. Na problémy nahliada jednostranne a nekompromisne, pričom svoj podiel viny na tom majú aj jej rodičia.

Rodičia mali vhodne zasiahnuť, no neurobili to

Ľudia s Aspergerom majú síce mimoriadny intelekt, no úplne im chýba vedomosť o akýchkoľvek sociálnych kontextoch. A to je aj Thunbergovej prípad. Ako Matýs uvádza, adekvátne usmernenie je v rukách rodičov, deťom s týmto ochorením treba jasne stanoviť hranice. V tomto prípade sa ale dial opak. 

Využili rodičia dieťa na posilnenie svojej popularity?

Odborník tvrdí, že pre autistické deti je typické chorobné sa upnutie na konkrétnu tému. K tomu by ale nemalo dôjsť a treba to včas zachytiť. Gretiny rodičia to neurobili a ako uviedol Matýs, situáciu v podstate využili vo svoj prospech. Obaja sú totiž hercami a dcéra – revolucionárka ich preslávila ešte viac. Psychiatrickú pomoc potrebuje nielen Greta, ale aj jej rodičia, uzavrel Jaroslav Matýs.

Zdroj: infovojna.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií